ارومیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

ارومیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: شهر ارومیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ‌درمانی آذربایجان‌غربی گفت: ۱۱ شهرستان از ۱۷ شهرستان در این استان در مناطق شمالی و جنوبی به ویژه شهر ارومیه در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و مردم باید رعایت موارد ایمنی را به طور کامل در دستور کار قرار دهند.

دکتر جواد آقازاده روز یکشنبه در حاشیه نشست ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی با حضور حریرچی  معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این شهرها شامل ارومیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، سردشت، سلماس، مهاباد، میاندوآب، نقده و خوی هستند.

وی اضافه کرد: ۶ شهرستان دیگر شامل ماکو، چالدران، چایپاره، شوط، شاهین‌دژ و پلدشت در آذربایجان غربی نیز در وضعیت زرد و نارنجی قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی ادامه داد: مردم موارد بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را بیش از پیش رعایت کنند زیرا در غیر این صورت با افزایش قابل توجهی از مبتلایان و کمبودهای جدی مواجه خواهیم شد.

آقا زاده اظهار داشت: با وجود افزایش تعداد ابتلا مردم به کرونا در آذربایجان غربی خوشبختانه با کمبود تخت بیمارستانی، اکسیژن یا کمبود مواد مصرفی و کیت های آزمایشگاهی مواجه نشده ایم.

وی با اشاره به تعطیلی مراکز آموزش عالی، حوزه های علمیه، مراکز فنی حرفه ای، زبان‌سراها، کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، قهوه خانه و چای خانه ها، خانه های بازی و سایر مراکز تفریحی تا آخر هفته آینده گفت: این اقدام نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت زیرا هر اقدامی که در فاصله گذاری اجتماعی بعد از پنج روز سبب کاهش موارد سرپایی، بعد از ۲ هفته کاهش موارد بستری و بعد از یک ماه کاهش موارد مرگ و میر را در پی دارد.

وی با بیان اینکه افراد جوان، نوجوان و کودکان نیز در معرض ابتلا به کرونا قرار دارند، افزود: ابتلای این قشر با علایم کمی همراه است که این کم‌علامت بودن، خطرناک بوده و سبب انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده به ویژه افراد مسنّ خانواده می‌شود.

بستری 783نفر مبتلا به بیماری سندروم حاد تنفسی در مراکز درمانی آذربایجان غربی

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان‌غربی گفت: تعداد 783 نفر از بیماران مبتلا به بیماری سندروم حاد تنفسی در مراکز درمانی استان بستری شدند که تعداد 256 نفر مبتلا به بیماری کرونا و 527 نفر مشکوک به کرونا هستند.

جواد آقازاده با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی اظهار داشت: تعداد 783 نفر از بیماران مبتلا به بیماری سندروم حاد تنفسی در مراکز درمانی استان بستری هستند که تعداد 256 نفر مبتلا به بیماری کرونا و 527 نفر مشکوک به کرونا هستند.

وی با اشاره به بیماران بستری شده در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان تصریح کرد: 155 بیمار در بخش آی سی یو بستری شدند که 51 نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند و حال این بیماران نیز بد حال گزارش شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی با اشاره به بیماران جدید بستری شده در بیمارستان‌های استان عنوان کرد: طی 24 ساعت گذشته تعداد 117 بیمار در مراکز درمانی استان بستری شدند که بیشترین آمار بستری شدگان مربوط به ارومیه، خوی، مهاباد و میاندوآب است.

آقازاده تاکید کرد: تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها بر اثر بیماری کرونا در استان افزایش یافته است و 71 درصد از بیماران در میانگین سنی 15 تا 54 سال هستند که توصیه می‌شود مردم بحث خود مراقبتی را جدی بگیرند و از حضور در تجمعات به طور جدی اجتناب کنند.