200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد

200 هزار میلیارد ریال در آذربایجان غربی سرمایه گذاری شد
در دولت تدبیر و امید تا به امروز بیش از 200 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به توجه ویژه کابینه اعتدال به توسعه مناطق مرزی گفت: در دولت تدبیر و امید تا به امروز بیش از 200 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام گرفته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری سه شنبه شب در شورای اداری آذربایجان غربی که در ماکو و با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: در یک سال گذشته شاهد تحول رو به رشد در بخش اقتصادی و رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی آذربایجان غربی بودیم که حاصل آن اشتغال‌زایی برای 38 هزار نفر بود.

وی اظهار داشت: در سال جاری پروژه هایی به ارزش 23 هزار میلیارد ریال برای کلنگ زنی آماده شده و پیش بینی می شود تا پایان سال به همت منطقه آزاد تجاری صنعتی ماکو، سرمایه گذاری ها به 50 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

وی اضافه کرد: میزان صادرات از گمرکات و بازارچه‌های مرزی استان نسبت به سال 1396 با 160 درصد افزایش از 460 میلیون دلار به یک میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته 25 هزار میلیارد ریال نیز درخواست سرمایه‌گذاری داخلی در استان داشتیم که از این میزان، پنج هزار میلیارد ریال به بهره‌برداری رسیده است. 

وی بیان کرد: بهره‌برداری از سد کرم آباد پلدشت با اعتباری افزون‌ بر 22 هزار میلیارد ریال به‌ عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌های آب‌ و خاک و افتتاح پروژه های شاخص دیگر در استان نشان دهنده توسعه در استانی است که سال‌ها از محرومیت رنج برده است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: امروز شاهد افتتاح و کلنگ زنی 31 پروژه عظیم به ارزش 55 هزار میلیارد ریال توسط رییس جمهوری و اعضای هیات دولت در سطح استان بودیم که امیدواریم مایه توسعه و آبادانی بیش از پیش استان شود.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید عزم جدی برای توسعه همه جانبه خطه آذربایجان غربی دارد، افزود: در کمتر از 6 ماه شاهد سفر دوباره رییس جمهوری به استان هستیم که این نشان از اهتمام ویژه دولت برای توسعه همه جانبه آذربایجان غربی دارد.

وی در خصوص دریاچه ارومیه نیز گفت: امروز دریاچه ارومیه به لطف خداوند و اقدامات دولت در حوزه تثبیت و احیا وضعیت خوبی دارد و مردم آذربایجان‌غربی امروز مصمم‌تر از هر دوره‌ای در مسیر احیای کامل این دریاچه با برنامه‌های دولت هم‌صدا و همراه هستند.

شهریاری افزود: با توجه به موقعیت جغرافیایی منحصر به‌فرد آذربایجان غربی، وجود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی می توانند در برابر تحریم های ظالمانه ای که علیه کشور شده است نقش ویژه ای ایفا کند.

استاندار آذربایجان غربی گفت: بازرگان به عنوان مهم ترین مرز زمینی و پایانه صادرات و واردات کشور و دروازه اروپاست که متاسفانه پیشانی نظام از کمترین امکانات زیرساختی در زمینه حمل و نقل و جاده های مواصلاتی برخوردار است.