استاندار آذربایجان‌غربی:

اولویت اول در استان تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره است

اولویت اول در استان تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره است
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تلاش می‌کنیم توسعه همه‌جانبه در سطح استان به‌صورت متوازن انجام گیرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان‌غربی گفت: تلاش می‌کنیم توسعه همه‌جانبه در سطح استان به‌صورت متوازن انجام گیرد بنابراین نیازمند توجه ویژه به مناطق دوردست، مناطق کم برخوردار و توسعه‌نیافته هستیم که از اولویت‌های اصلی ما در استان خواهد بود.

محمدصادق معتمدیان ظهر امروز در آئین تکریم و معارفه استاندار آذربایجان‌غربی، ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص)، اظهار داشت: پس از دوری سه ساله از استان برای بار سوم توفیق حضور در استان شهادت‌ها و مجاهدت‌ها را دارم و با قدرت در خدمت به مردم تلاش خواهم کرد.

وی ضمن تقدیر از حسن اعتماد ریاست جمهوری و هیئت‌وزیران، خاطر نشان کرد: در بحث تدوین و ارائه برنامه مشکلی نداریم و تنها مشکل در بخش اجرایی است که بایستی با هم‌افزایی و تعامل حداکثری دستگاه‌های اجرایی و حمایت نمایندگان با محوریت نماینده ولی‌فقیه در استان صورت گیرد.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به ظرفیت قرارگاه حمزه سیدالشهداء (ع)، گفت: پس از گذشت بیش از 4 دهه از افتخارآفرینی‌های این قرارگاه در منطقه برای تأمین امنیت پایدار، امروز در سایر عرصه‌ها به‌ویژه خدمات‌رسانی به مردم و محرومیت‌زدایی و توجه به مناطق کمتر برخوردار کارنامه بسیار درخشان و قابل قبولی دارند که باید از ظرفیتشان استفاده کرد.

معتمدیان یادآور شد: یکی از دغدغه‌های اصلی کشور و استان بحث اشتغال است که برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی بر اساس سیاست‌های دولت سیزدهم در استان و همکاری سایر ارگان‌ها در جهت ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری دنبال خواهیم کرد. تلاش می‌شود پروژه‌های کلان و راهبردی در استان با توجه به جایگاهی که در کشور و منطقه داریم با سرعت انجام شود.

وی همچنین یادآور شد: دسترسی قفقاز به آب‌های آزاد و خلیج‌فارس یکی از پروژه‌های کلان و مگا پروژه‌هایی است که سال‌ها شروع شده و متأسفانه به کندی انجام می‌گیرد بنابراین تلاش می‌کنیم تا بتوانیم با اهتمامی که در منطقه و استان‌های ذینفع وجود دارد این پروژه مهم و اساسی را به اتمام برسانیم.

استاندار آذربایجان‌غربی بیان کرد: تبدیل استان به هاب خدمات لجستیک، فرآوری محصولات کشاورزی و معدنی و صادرات مجدد با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوبی که در زیرساخت داریم مدنظر قرار دارد. از زیرساخت‌های مهم می‌توان به دسترسی بیش از 10 فرودگاه در کشورهای منطقه با فاصله کمتر از یک ساعت به استان آذربایجان غربی، سه فرودگاه در سه شهر استان اشاره کرد که متأسفانه شاهد کمترین بهره‌گیری و اثرگذاری در بخش اقتصاد و تجارت بین‌الملل هستیم.

معتمدیان ابراز داشت: تلاش می‌کنیم توسعه همه‌جانبه در سطح استان به‌صورت متوازن انجام گیرد بنابراین نیازمند توجه ویژه به مناطق دوردست، مناطق کم برخوردار و توسعه نیافته هستیم که از اولویت‌های اصلی ما در استان خواهد بود.

وی تصریح کرد: احیاء دریاچه ارومیه از اولویت‌های منطقه‌ای و مهم کشور هم از موضوعاتی است که با جدیت هر چه تمام دنبال خواهد شد ازاین‌رو باید در وهله اول برنامه‌های میان‌مدتی را در جهت مدیریت منابع و مصارف آبی داشته باشیم. اصلاح شبکه‌های توزیع و انتقال آب با هدف جلوگیری از هدر رفت آب می‌تواند از موضوعاتی باشد که قطعاً در مدیریت مصارف آب اثرگذار است. همچنین تکمیل پروژه‌هایی که مربوط به حوزه آب در استان است می‌تواند اثرگذار باشد که در جلسه‌ای با ریاست محترم جمهوری همراه با نمایندگان استان به این موضوع پرداخته شد.

معتمدیان اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم مورد تأکید ریاست محترم جمهور و مقام عالی وزارت، تکمیل و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمامی است که سال‌ها از شروع آن‌ها گذشته و به دلیل کمبود منابع مالی، نارضایتی‌های عمومی را در مناطق مختلف ایجاد کرده است. باید توجه کرد وعده‌هایی که به مردم داده می‌شود بر اساس توانمندی‌ها باشد.

وی افزود: اولویت اول در استان تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره‌ای است که سال‌ها مردم چشم‌انتظار تکمیل و اتمامشان هستند. می‌توانیم با ظرفیت‌هایی مثل تسهیلات، منابع مالی از طریق استقراض و فاینانس داخلی با بازپرداخت توسط سازمان برنامه‌وبودجه و  با تزریق منابع نقدی این پروژه‌ها را به‌سرعت به اتمام برسانیم.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به ساماندهی بازارچه‌های مرزی، تقویت گمرکات استان و پایانه‌های صادراتی با توجه به مرزهای طولانی با سه کشور، گفت: نیازمند توسعه صادرات هستیم که جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

معتمدیان یادآور شد: در بخش کشاورزی در بحث افزایش تولیدات محصولات باغی و کشاورزی بر اساس ظرفیت‌ها و تحمل زیستی و منابع طبیعی باید برنامه داشته باشیم. توسعه صنایع تبدیلی، صنایع بسته‌بندی، برند سازی محصولات به‌ویژه محصولات استراتژیک استان از اولویت‌های کاری خواهد بود. همچنین توسعه، فرآوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی و عرقی جات که از مزیت‌های استان هستند در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: همچنین در بخش صنعت و معدن، توسعه مطالعات ژئوفیزیک هوایی و شناسایی نقاط امیدبخش در پهنه‌های معدنی استان که یکی از استان‌های دارای مزیت نسبی در معادن است مدنظر قرار می‌گیرد. یکی از درخواست‌هایی که از دولت داشتم اتمام انحصار دولت از معادن است.

استاندار آذربایجان‌غربی عنوان کرد: در استان معدن‌های بسیار خوبی داریم که از این میان می‌توان به معادن طلا، باریت، سیلیس و سنگ‌های تزیینی اشاره کرد که هر کدام از اینها می‌تواند در زمینه ایجاد اشتغال اثرگذاری بالایی داشته باشد.

معتمدیان بیان داشت: در بحث گردشگری در بخش‌های مختلف این توانمندی را داریم که تأثیر مثبتی در اقتصاد استان ایجاد کنیم. توسعه گردشگری طبیعی، گردشگری سلامت و گردشگری دفاع مقدس نیز یکی دیگر از اهدافی است که پیگیری خواهد شد.

وی افزود: با توجه به نقش استان آذربایجان غربی در دوران هشت سال دفاع مقدس و همچنین در دوران فعلی که همواره در  تأمین امنیت پایدار منطقه در مقابله با عناصر تروریست و ضدانقلاب تأثیرگذار بوده باید از این فرصت بی‌نظیر در جهت توسعه گردشگری دفاع مقدس استفاده کنیم.

وی یادآور شد: در بحث توسعه صنایع با تکنولوژی بالا در بخش دانش‌بنیان حتماً باید ورود پیدا کنیم و از ظرفیت‌های بسیار خوب دانشگاهی که در استان داریم نیز استفاده کنیم.

معتمدیان با بیان این‌که در شرایط فعلی که بازیگران منطقه‌ای به دنبال ایجاد اختلاف‌آفرینی در سطح منطقه هستند، تصریح کرد: اولویت اصلی و اثرگذار ما اتحاد، همبستگی و همدلی بین مردم و مسئولین در اقصی نقاط این استان است که مورد تأکید قرار خواهد گرفت. ترویج و اشاعه گفتمان انقلاب اسلامی به‌ویژه اجرای بیانیه گام دوم انقلاب از اولویت‌های ما در استان خواهد بود که با محوریت نماینده مقام معظم رهبری در استان دنبال خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: حتماً از ظرفیت نیروهای جهادی، انقلابی، جوان و مؤمن در عرصه‌های مدیریتی استان استفاده خواهیم کرد، در واقع تحول و جهشی را در برنامه‌های مدیریتی استان که به‌صورت جهادی و شبانه‌روزی خواهد بود ایجاد می‌کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی ابراز داشت: نیازمند هم‌اندیشی جامعه علمی، حوزه‌های علمیه و دانشگاهی و نخبگان استان در جهت پیشرفت، توسعه، آبادانی و کمک به روند توسعه در سطح استان هستیم. باید تلاش کنیم که چهره زیبایی از استان آذربایجان غربی که دارای مزیت‌های بسیار زیادی در سطح منطقه است معرفی کنیم. یکی از برنامه‌های اصلی ما بالا بردن سطح اعتماد عمومی با رفتار، تلاش شبانه‌روزی و کار جهادی و بی‌منت در راستای خدمات‌رسانی به مردم است.

معتمدیان تشریح کرد: از زحمات و تلاش‌های برادر عزیزم آقای شهریاری در مدت چهار سالی که مسئولیت مدیریت عالی استان را به عهده داشتند صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم. از خصوصیات بارز آقای شهریاری می‌توان به روحیات مردم‌داری، پاک دستی و فساد ستیزی اشاره کرد.

وی تأکید کرد: استان آذربایجان غربی همانند پازلی است که از 19 قطعه تشکیل شده و استان رنگین‌کمان اقوام، ادیان و مذاهب است ازاین‌رو تلاش می‌کنیم که نمای زیبایی از استان را با چینش قطعات پازل به کشور و منطقه معرفی کنیم.