راه‌اندازی موزه منطقه‌ای در محل ستاد پادگان لشکر ۶۴ ارومیه

راه‌اندازی موزه منطقه‌ای در محل ستاد پادگان لشکر ۶۴ ارومیه
امسال موزه منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اعتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در محل ستاد لشکر ۶۴ ارومیه راه‌اندازی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی گفت: امسال موزه منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اعتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در محل ستاد لشکر ۶۴ ارومیه راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، جلیل جباری با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش موزه‌ها اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات در این بخش مربوط به راه‌اندازی موزه منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اعتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در محل ستاد لشکر ۶۴ ارومیه در سال جاری است.

وی با بیان اینکه برای ساماندهی و اجرای عملیات اندودبرداری و ایجاد موزه‌های تخصصی در محل این پادگان از محل منابع ملی استفاده می‌شود، افزود: از جمله این موزه‌های تخصصی در پادگان لشکر ۶۴ ارومیه می‌توان به موزه جنگ، سواره نظام، پوشاک نظامی، موزه سلاح و ایجاد گالری‌های فرهنگی اشاره کرد و طبیعت اطراف این پادگان نیز نقش یک تنفس‌گاه شهری و باغ‌موزه را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی چندین موزه جدید در سال جاری ادامه داد: ایجاد موزه‌های جدید اعم از طب، موزه بانک در محل قدیمی بانک مسکن و موزه مدرسه در محل مدرسه تاریخی ۲۲ بهمن ارومیه امسال در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی عنوان کرد: با توجه به تاکید ریاست‌جمهوری برای راه‌اندازی موزه طب با توجه به تنوع قومیتی و شیوه‌های متفاوت درمانی و وجود نخستین دانشکده پزشکی در ارومیه، مرمت‌های اساسی این موزه مربوط به دوره قاجاریه، انجام شد و همچنین برای راه‌اندازی این موزه نیز ۲۵ ویترین نمایش اشیاء آماده شده و برای گردآوری اشیاء مربوط به طب سنتی نیز فراخوان داده شده است.

جباری با اشاره به برنامه‌ریزی برای بازسازی موزه نقده در سال جاری تصریح کرد: با انتقال ۱۲ ویترین از موزه ارومیه و گسترش فضای داخلی موزه نقده، این موزه برای نمایش اشیا جدید، برای بازدید عموم آماده خواهد بود.

 

منبع: فارس