مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی خبر داد:

پیشرفت 60 درصدی عملیات مرمت راسته پنیرفروشان بازار تاریخی ارومیه

پیشرفت 60 درصدی عملیات مرمت راسته پنیرفروشان بازار تاریخی ارومیه
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از پیشرفت ۶۰ درصدی مرمت راسته پنیر فروشان بازار تاریخی ارومیه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، جلیل جباری با اشاره به مرمت راسته پنیر فروشان بازار تاریخی ارومیه در خصوص وضعیت این راسته گفت: رطوبت کف و سقف بازار و کانال سنتی دفع رطوبت این راسته سبب ترک خوردگی گنبدها‌، آسیب ستون‌ها، ریزش آجرهای این راسته و از بین رفت قرینگی طاق‌های این راسته بازار تاریخی شده بود که امکان مرمت و بازیابی نبود، بنابراین گنبد‌ها برچیده شد و پایه ها و ستون‌های با پی تقویت شد.

وی ادامه داد: عملیات مرمت واحیاء این بنا از مرداد ماه شروع شده و پیش بینی می شود تا یک ماه آینده عملیات مرمت آن به اتمام برسد. 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه طی بازدیدی که اخیراً از این راسته انجام شد،عملیات اجرای این راسته پیشرفت خوبی دارد گفت: برای این پروژه بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه شده است.

جباری با بیان اینکه 29 مغازه در این راسته فعالیت می کردند و آخرین مرمت این راسته مربوط به اوایل دهه 60 شمسی است افزود: این راسته جز راسته های پر رفت و امد بازار تاریخی شهر است.

 

منبع: ایسنا