استاندار آذربایجان غربی:

دستگاههای اجرایی برای جبران خسارات باغات شهرستان ارومیه بسیج شوند

دستگاههای اجرایی برای جبران خسارات باغات شهرستان ارومیه بسیج شوند
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به خسارتهای وارده به باغات بخشهایی از شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ، جبران خسارت ها را اولویت اساسی دستگاههای اجرایی ظرف دو روز آینده دانست.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری در نشست فوق العاده مدیریت بحران به منظور بررسی وضعیت باغات خسارت دیده شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ ضمن تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی تصریح کرد: بر اساس برآوردهای اولیه سازمان جهاد کشاورزی ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی و باغات شهرستان ارومیه بر اثر بارش تگرگ و جاری شدن سیل دچار خسارت شده اند.

وی افزود: از مجموع این میزان خسارت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار مربوط به باغات و مابقی هم متعلق به اراضی کشاورزی است.

شهریاری با بیان اینکه باغات سیب و انگور ۲۶ روستای شهرستان ارومیه دچار خسارت شده است ادامه داد: مدیریت بحران در سریعترین زمان ممکن نسبت به ارزیابی و میزان خسارت جهت ارائه به وزارت کشور اقدام نماید.

مقام عالی استان با تاکید بر اینکه باغداران همه هزینه های لازم جهت برداشت محصول را انجام داده و متاسفانه بر اثر بارش تگرگ متحمل خسارت شدند تصریح کرد: مقرر گردید تا کارخانجات کنسانتره از فردا سه شنبه ۱۹ شهریور انگور باغداران مناطق خسارت دیده را با قیمت ۱۶۰۰ تومان و سیب را نیز با نرخ پایه ۷۰۰ تومان خریداری کنند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه برخی باغداران توانایی پرداخت هزینه حمل محصول از باغ تا کارخانجات کنسانتره را ندارند، دستور داد تا با هماهنگی تعاون روستایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هزینه های حمل را پرداخت نماید.

محمدمهدی شهریاری گفت: جبران خسارت باغداران و کشاورزان نیازمند کاری جهادی است و این انتظار می رود تا در مدت زمان اندک نسبت به حل مشکل باغداران و کشاورزان اقدام نمایند.

مقام عالی استان در ادامه با تاکید بر ضرورت ترویج بیمه محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: از صندوق بیمه محصولات کشاورزی این انتظار می رود برای ترغیب کشاورزان و نیز توسعه امر بیمه فارغ از نگاه انتفاعی نسبت به جبران خسارتها در زمان اندک و به طور کامل اقدام نماید.

مدیرکل مدیریت بحران،رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و نمایندگان کارخانجات کنسانتره نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از میزان خسارتها و اقدامات حمایتی، نکته نظرات خود را نیز جهت حل سریع مشکل بیان نمودند.