استاندار آذربایجان غربی:

عقب ماندگی های آذربایجان غربی به سرعت در حال جبران است

عقب ماندگی های آذربایجان غربی به سرعت در حال جبران است
با توجه دولت و تخصیص منابع اعتباری لازم امروز آذربایجان غربی در شاخص هایی چون سرانه تخت بیمارستانی، بهره مندی از آب شرب سالم روستایی و گاز رسانی از میانگین کشوری فرا رفته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی اقدامات صورت گرفته در آذربایجان غربی در حوزه های درمان، آب روستایی، گاز رسانی، برق و حمل و نقل در چند سال اخیر به منظور جدا شدن از ته جدول توسعه یافتگی کشور را قابل تقدیر دانست و گفت: با توجه دولت و تخصیص منابع اعتباری لازم امروز آذربایجان غربی در شاخص هایی چون سرانه تخت بیمارستانی، بهره مندی از آب شرب سالم روستایی و گاز رسانی از میانگین کشوری فرا رفته است.

محمدمهدی شهریاری در آئین کلنگ زنی گاز رسانی به ۳۶ روستای نوار مرزی شهرستان ارومیه در جمع مردم روستای دیزج مرگور، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و یاد و نام شهدا، به پروژه های افتتاحی در دهه فجر اشاره کرد و گفت: در دهه فجر امسال ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه در نقاط مختلف استان به بهره برداری می رسد که در تداوم بهره برداری از ۴ هزار میلیارد تومان پروژه در هفته دولت، نوید بخش تحولات خوبی در استان است.

وی با بیان اینکه امروز با افتتاح بیمارستانهای مختلف شاخص بهره مندی از تخت بیمارستانی از میانگین کشوری پیشی گرفته است افزود: پیش بینی شده که در سفر اویل سال بعد رئیس جمهور به استان سه پروژه بزرگ بیمارستانی دیگر از جمله بیمارستان آیت الله خوئی، بیمارستان جامع زنان ارومیه و بیمارستان تکاب نیز به بهره برداری برسد.

شهریاری در ادامه به احداث زیرساخت های آموزشی در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۲ هزار و ۶۵۰ کلاس درس در دست ساخت است که با افتتاح این پروژه سرانه استان به میانگین کشوری خواهد رسید.

استاندار آذربایجان غربی به پتانسیل منطقه سیلوانا و تعریض و آسفالت جاده ارومیه به سیلوانا در محور راژان به دیزج اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی و مالی که در کشور بوجود آمد و نیز کم کاری پیمانکار بهسازی مسیر روستای هاشم آباد تا دیزج با تاخیر شروع شده است. امیدواریم تا به زودی بر اساس پیگیری های انجام شده عملیات آسفالت ریزی شروع شود.

محمدمهدی شهریاری گفت: عملیات ساخت سالن ورزشی ۲ هزار نفری سیلوانا که جزو مصوبات سفر رئیس جمهور بود با تامین اعتبار به زودی آغاز می شود.

وی در خصوص مطالبه مردم دیزج در خصوص تبدیل این روستا به شهر نیز گفت: بر اساس قانون روستاهای بالای ۳ هزار نفر جمعیت در نقاط مرزی و ۵ هزار نفر در شهرها به شهر تبدیل می شوند لذا مراحل اجرایی تبدیل دیزج به شهر نیز از سال بعد آغاز می شود.

شهریاری در خصوص درآمدهای حاصل از فروش سوخت نیز گفت: بر اساس شیوه جدید وزارت نفت متولی فروش سوخت شده و ۲۰ درصد از سهمیه فروش را به حساب استان واریز می کند که متاسفانه در ۶ ماه گذشته ریالی واریز نکرده با این همه به زودی از محل درآمدهای فروش سوخت در گذشته به حساب ساکنان ۲۰ کیلومتر نوار مرزی مبلغ ۲میلیون ریال واریز می شود.

مقام عالی استان کمک ۱۰ میلیارد تومانی برای بهبود وضعیت معیشت خوابگاه های شبانه روزی دانش آموزی و تامین اعتبار ۲ میلیارد تومانی برای کمک هزینه پیش دبستانی های نوار مرزی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: سال قبل از محل فروش سوخت، هزینه تحصیل تمام پیش دبستانی ها پرداخت شد. امسال به دلیل اینکه هنوز وزارت نفت سهمیه استان را پرداخت نکرده، خانواده ها دچار مشکل شده بودند که مقرر شد به زودی با پرداخت ۲ میلیارد تومان از هزینه کرد خانواده ها در این خصوص جلوگیری شود.

شهریاری با قدردانی از تلاش مرزبانان و مرزنشینان،بسیج و سپاه، نیروی انتظامی و سربازان گمنام در تامین امنیت، وحدت و همدلی را رمز غلبه بر توطئه های دشمنان دانست و افزود: دستاوردهای درخشانی از پیروزی انقلاب تا به امروز در کشور رخ داده و امروز هم با وجود تحریم های مختلف جوانان در عرصه های دانش بنیان و فناوری تحولات درخشانی رقم زده اند که به زودی در بطن زندگی مردم جاری و ساری خواهد شد.