نخستین تالار استانی بورس کالای کشور در ارومیه راه‌اندازی شد

نخستین تالار استانی بورس کالای کشور در ارومیه راه‌اندازی شد
نخستین تالار استانی بورس کالای کشور با هدف رشد خرید و فروش کالاهای کشاورزی نظیر سیب و چغندرقند در آذربایجان‌غربی راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، آذربایجان‌غربی نخستین استانی است که بورس کالا در آن راه‌اندازی می‌شود، این استان تولیدکننده بیش از ۱.۲ میلیون تن سیب، حدود ۲ میلیون تن چغندرقند و صدها هزارتن از دیگر محصولات کشاورزی است.

طبق برخی آمار آذربایجان‌غربی حدود نیمی از ذخایر طلای کشور را در اختیار دارد و بر اساس اعلام مسئولان بورس این موضوع نقش مهمی در معاملات بورس استان دارد.

مدیرعامل بورس کالای ایران ظهر شنبه در آیین راه اندازی این تالار با بیان اینکه بورس کالا یکی از فعال‌ترین و پیشروترین بازارهای بورس کشور است افزود: در حال حاضر چهار بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس انرژی و کالا در کشور فعال است.

 حامد سلطانی‌نژاد با بیان اینکه این بورس هر سال با رشد معاملات مواجه است افزود: ریسک عدم اطمینان در بورس کالا به حداقل می‌رسد و نوسان‌های قیمتی نیز از این طریق پوشش داده می‌شود.

وی ادامه داد: کالاهای صنعتی، معدنی، پتروشیمی، نفتی و کشاورزی مهمترین کالاهای عرضه شده در این بورس به شمار می‌رود و امیدواریم با راه‌اندازی تالار بورس در آذربایجان‌غربی، سهم کالاهای کشاورزی در این بورس روز به روز افزایش یابد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌غربی نیز در این مراسم گفت: عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در بورس، حمایت بیشتر با ایجاد صندوق‌های کالایی از کشاورزان و رونق و توسعه بازار عرضه کالاهای کشاورزی به همراه حذف واسطه‌ها از جمله مهمترین مزیت‌های این تالار به شمار می‌رود.

داود غفارپور افزود: راه‌اندازی انبارهای کالایی مهمترین مکمل تالار بورس کالا در آذربایجان‌غربی است و امیدواریم با همراهی بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در این خصوص تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود.

 

منبع: مهر