لایروبی رود مرزی نازلو بین ایران و ترکیه ضروری است

لایروبی رود مرزی نازلو بین ایران و ترکیه ضروری است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی همکاری ایران و ترکیه در لایروبی مسیر رودخانه مرزی نازلوی ارومیه را ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به لزوم همکاری ایران و ترکیه در لایروبی مسیر رودخانه مرزی نازلوی ارومیه، گفت: این امر می‌تواند در ارتقای ظرفیت منابع آبی غرب این شهرستان بسیار موثر باشد.

یاسر رهبردین امروز در نشست بررسی راهکارهای بهبود وضعیت رودخانه نازلو (برده رش) که با حضور هیات هایی از ایران و ترکیه در ارومیه برگزار شد، افزود: این رودخانه آورد قابل توجه ۱۳۷ میلیون مترمکعبی دارد که می‌تواند در توسعه کشاورزی منطقه و ارتقای معیشت این حوزه به ویژه در بین خانواده های مرزنشین موثر باشد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در مسیرهایی از این رودخانه، عرض آن به علت ریزش خاک و رسوبات به شدت کاهش یافته که بهبود این وضعیت، همکاری مدیران آبی ۲ طرف مرز ایران و ترکیه را می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: طی سال های گذشته لایروبی هایی نیز توسط ترکیه و هم ایران برای بهبود وضعیت آورد رودخانه نازلو (برده رش) انجام شده ولی باید کاری اساسی برای بهبود طولانی مدت این وضعیت صورت گیرد.

رهبردین با اشاره به آغاز بارش های پاییزی و زمستانی طی روزهای آتی در شمال غرب کشور، بیان کرد: برای جلوگیری از مشکلات ناشی از این بارش ها در نوار مرزی، لایروبی سریع این رودخانه ضروری است.

وی دریاچه مارمیشو را یکی از مهمترین مناطق گردشگری ارومیه عنوان کرد و گفت: این دریاچه به علت آورد کم رودخانه نازلو و همچنین رسوبات زیاد ایجاد شده، با مشکل جدی مواجه است که این امر می‌تواند روی گردشگری منطقه تاثیر بگذارد که امیدواریم با همراهی ۲ طرف ایران و ترکیه، این مشکل نیز رفع شود.

مسوول هیات ترکیه ای نیز در این نشست با اشاره به اینکه همکاری های مرزی ۲ طرف در حوزه آب ادامه دار است، گفت: مذاکره تیم های کارشناسی برای چگونگی بهبود وضعیت رودخانه نازلو (برده رش) صورت می گیرد که این امر بسیار حائز اهمیت است.

هاکان اوزدمیر افزود: کشور ما برای جلوگیری از بروز مشکل در این منطقه تلاش می کند و نمی خواهیم محل گردشگری مردم ارومیه از بین برود.

 

منبع: ایرنا