مردم نکات بهداشتی را بطور جدی رعایت کنند

مردم نکات بهداشتی را بطور جدی رعایت کنند
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در روزهای اخیر آمار مبتلایان به کرونا رو به افزایش بوده و مردم نکات بهداشتی را جدی رعایت کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، دکترمحمدمهدی گویا دوشنبه شب در جریان بازدید از مراکز درمانی آذربایجان غربی با بیان اینکه در روزهای گذشته موارد ابتلاء به بیماری کرونا در برخی منطق کشور از جمله استان آذربایجان غربی رو به افزایش گذاشته است که در این سفر قصد داریم در سطح وزارت از وضعیت نیازهای جدید استان و تقویت امکانات و نیز نیروی انسانی ارزیابی دقیقی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه طی بازدید از برخی مراکز درمانی استان مشخص است مردم چندان مسائل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند ادامه داد: مهمترین مسئله برای مدیریت و مقابله با بیماری کرونا رعایت نکات بهداشتی به طور جدی توسط مردم است چون هر چه مردم این نکات را جدی بگیرند، موارد ابتلاء، بستری و مرگ و میر کاهش می‌یابد.

گویا با اشاره به بی تفاوتی مردم استان در برابر شیوع ویروس کرونا اضافه کرد: در روزهای اخیر مردم مردم احساس می‌کنند خطر بیماری کرونا کم شده است در حالی که از نظر ما خطر افزایش یافته و رفتار ویروس نیز غیرقابل پیش بینی است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه اگر همکاری مردم نباشد، نیروهای بهداشتی و درمانی توان مقابله مناسب با این بیماری را نخواهند داشت افزود: رکن اول مقابله با این بیماری، نه واکسن، نه دارو بوده، بلکه فقط همکاری مردم و تبعیت از دستورات بهداشتی است در حال حاضر بیش از هر چیزی به این نیازمندیم کار سنگین شبانه روزی، همکاران تلاشگر دانشگاه‌های علوم پزشکی را خسته کرده است پس اجازه ندهیم این همکاران فرسوده شوند.

وی تصریح کرد: هم اکنون برخی از بیمارستانها با کمبود تخت مواجه هستند، همه تلاش ما بر این است که مبادا فرد بیماری نیازمند بستری باشد ولی امکانات آن فراهم نباشد، دانشگاه علوم پزشکی استان تمام تلاش خود را به کار گرفته که این اتفاق رخ ندهد اما باز هم تاکید می‌کنم که نیازمند همکاری مردم هستیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: آینده قابل پیش بینی نیست و ممکن است روزهای سخت‌تری را در پیش رو داشته باشیم، هرچند دانشگاه خود را آماده کرده است ولی این آمادگی دوطرفه است و یک طرف آن هم مردم هستند که باید آماده باشند و همکاری نمایند تا روزهای سخت‌تری را شاهد نباشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی نیز در نشست با رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در تاریخ یک تیرماه امسال ۷۲۶ نفر بستری با علائم سندرم حاد تنفسی در کل بیمارستان‌های استان داشته ایم که ۲۲۱ مورد بیمار قطعی مبتلا به ویروس کرونا و ۵۰۵ مورد مشکوک به ابتلاء هستند. از ۱۲۷ مورد بستری در آی سی یو ۴۱ نفر وصل به ونتیلاتور هستند.

جواد آقازاده با هشدار نسبت به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و آمار فوتی‌ها در استان افزود: متأسفانه با هفت مورد فوتی جدید سه مورد از بوکان، یک مورد پیرانشهر، یک مورد تکاب، یک مورد مهاباد و یک مورد نقده مجموع فوتی‌های استان به ۳۶۴ مورد افزایش یافت.

وی گفت: تعداد مبتلایان بستری جدید، ۱۳۵ است که ارومیه ۵۲، اشنویه دو، بوکان ۱۲، پیرانشهر دو، تکاب هفت، خوی ۲۷، سردشت پنج، سلماس یک، شاهین دژ یک، ماکو سه، مهاباد پنج، میاندوآب ۱۳ و نقده چهار نفر است.

دکتر گویا در جریان سفر به آذربایجان غربی از شهرستان‌های میاندوآب، ارومیه، سلماس، خوی و مهاباد بازدید کرد.

 

منبع: مهر