آغاز رهاسازی آب از سد شهرچای به دریاچه ارومیه

آغاز رهاسازی آب از سد شهرچای به دریاچه ارومیه
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: مرحله جدید رهاسازی آب از سد شهرچای به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: مرحله جدید رهاسازی آب از سد شهرچای به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، کیومرث دانشجو افزود: عملیات رهاسازی آب از سد مخزنی شهر چای به سمت دریاچه ارومیه از روز شنبه هفته جاری با دبی پنج مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است و طی 48 ساعت آینده به 15 مترمکعب بر ثانیه افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: رهاسازی آب این سد در روزهای آینده ادامه می یابد و مشکلی در خصوص رهاسازی وجود ندارد.

وی بیان کرد: با رهاسازی این میزان آب مناطق پایین دست سد تحت تاثیر قرار می گیرد و مردم و ساکنان محلی ضمن رعایت نکات ایمنی در زمان رهاسازی و پس از آن باید از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه ها خودداری کنند تا مشکلی در این خصوص پیش نیاید.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی همچنین از کشاورزان منطقه خواست تا جهت حمایت از برنامه های احیای دریاچه ارومیه از برداشت های غیرمجاز آب در طول مسیرها برای اهداف زراعی خودداری کنند.

دانشجو به تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه پرداخت و افزود: تراز دریاچه در حال حاضر به یکهزار و 271 متر و 50 سانتی متر رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 75 سانتی‌متر و در مقایسه با ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه 1397) حدود 123 سانتی‌متر افزایش یافته است.

دانشجو ادامه داد: وسعت فعلی دریاچه ارومیه نیز به گستره سه هزار کیلومتر مربع رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 677 کیلومترمربع و در مقایسه با ابتدای سال آبی جاری بیش از یکهزار و 242 کیلومترمربع افزایش پیدا کرده است.

 

منبع: ایرنا