ارومیه یکی از مراکز استان پاک کشور

ارومیه یکی از مراکز استان پاک کشور
شهر ارومیه یکی از مراکز استان‌های پاک در سطح کشور محسوب می‌شود و برای تحقق این امر 880 پاکبان و 137 دستگاه خودرو به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه در این جلسه اظهار کرد: شهر ارومیه یکی از مراکز استان‌های پاک در سطح کشور محسوب می‌شود و برای تحقق این امر 880 پاکبان و 137 دستگاه خودرو به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند.

احد یوسفی با اشاره به اینکه روزانه در شهر ارومیه به طور میانگین 450 تا 500 تن زباله جمع‌آوری می‌شود، تصریح کرد: تمام سیاست‌های جهانی در حوزه مدیریت پسماند حول دو محور کاهش حجم زباله تولیدی و کاهش حجم زباله دفنی می‌چرخد و سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه نیز در تلاش است تا با همین سیاست زباله تولیدی شهر را کنترل و از آسیب‌های زیست محیطی اجتناب کند.

وی عنوان کرد: کاهش حجم زباله تولیدی در سطح شهر ارومیه به حجم کارهای فرهنگی، اجتماعی و مشارکت شهروندان در امر تفکیک زباله از مبدا، کاهش استفاده از پلاستیک و تغییر سلیقه مصرف کالاهای پر زباله بستگی دارد.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه افرود: برای مدیریت کاهش زباله دفنی در شهر ارومیه فراهم ساختن زیرساخت‌های مربوط به پردازش زباله‌های جمع‌آوری شده از قبیل زباله‌سوز و تبدیل زباله به کود کمپوست لازم الاجرا می‌باشد تا حجم زباله‌های جمع‌آوری شده با این فرایندها در مسیر دفن تبدیل به کالاهای بازیافتی گردد و نهایتا زباله کمتری برای دفن تحویل داده شود.

یوسفی افزود: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه برای فرهنگ‌سازی مقوله تفکیک زباله از مبدا، کودکان و زنان را به عنوان اصلی‌ترین جامعه هدف خود برگزیده است و از همین رو برنامه‌های آموزشی و فرهنگی خود را برای این قشر تنظیم کرده و جشنواره نقاشی با محوریت پسماند یکی از برنامه‌های این سازمان است.

وی اظهار کرد: برای تحقق کاهش زباله تولیدی رشته‌های هنری و یا به عبارتی زبان هنر نقش به سزایی را ایفا می‌کند لذا با بهره‌گیری از هنر می‌توان محتواهای مختلف و متنوع برای تمام اقشار جامعه با سلایق مختلف تولید کرد و هنر دغدغه‌های مدیریت شهری را در حوزه مدیریت پسماند به بهترین نحو به شهروندان انتقال دهد.