بهره برداری از نیروگاه بزرگ 1400 مگاواتی ارومیه تا پایان امسال

بهره برداری از نیروگاه بزرگ 1400 مگاواتی ارومیه تا پایان امسال
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: فاز نخست از نیروگاه بزرگ 1400 مگاواتی ارومیه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: فاز نخست از نیروگاه بزرگ ۱۴۰۰ مگاواتی ارومیه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، اکبر حسن  بگلو با اشاره به تعداد روستاهای دارای برق در آذربایجان غربی اظهار داشت: تا آخر سال 97 تعداد دو هزار 812  روستا از نعمت برق بهره‌مند هستند و برابر آخرین آمار انجام‌شده در سال 95 تعداد 25 روستا از نعمت برق بی‌بهره‌اند که از این تعداد 9 روستا دارای ساکن بوده و بقیه روستاها دارای ساکنین فصلی هستند و هیچ روستای بالای 10خانوار در آذربایجان غربی بدون برق نیستند.

وی افزود: بر اساس آخرین آمار سازمان مدیریت در سال 95 تعداد 11 روستا زیر 10 خانوار در آذربایجان غربی وجود دارد که در دست اقدام است و از این تعداد 6روستا برق‌رسانی شده و عملیات برق‌رسانی 5 روستا با پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد در حال اجرا است که تا آخر تیرماه سال 98 به‌ پایان می‌رسد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی بیان کرد: 324 هزار و 971 اشتراک روستایی وجود دارد و تقریباً 140 خانوار در آذربایجان غربی بدون برق هستند و البته برای این روستاها نیز در سال 98 تدابیری اندیشیده شده است.

حسن بگلو با اشاره به نبود روشنایی کافی در جاده چیچست ارومیه، گفت: در سال 97 برنامه‌هایی برای  احداث روشنایی 6 کیلومتر  این جاده در نظر گرفته‌شده بود  و حتی تجهیزات نیز خریداری‌شده و اعتبار نیز تخصیص یافت ولی به دلیل نبود رفوژ تاکنون اقداماتی صورت نگرفته است.

حسن بگلو بابیان اینکه ساعات اوج مصرف در کشورمان از ساعت 12 تا  16 و 20 تا 24 است، افزود: پیک‌ بار مصرف برق در فصل تابستان حدود 400 الی 500 ساعت بوده و با توجه به گرمای هوا این عدد متغیر است و سهمیه در نظر گرفته‌شده برای پیک‌بار مصرف در آذربایجان غربی هزار و 890 مگاوات است و  اگر بیش از این میزان مصرف در سیستم ثبت شود مدیریت اضطراری بار را برای جلوگیری از قطع سرا سری برق  به اجرا می‌گذاریم.

وی گفت: امسال در استان نسبت به سال مشابه  شاهد افزایش 16 درصدی پیک‌ بار در روز  و 19 درصدی پیک بار در شب هستیم و با این روند اگر در روزهای گرم تابستان این میزان مصرف ادامه داشته باشد جهت مدیریت شبکه شاهد قطعی برق در استان خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی با اشاره به احداث نیروگاه هزار و 400 مگاواتی ارومیه، افزود: فاز  اول این نیروگاه  954 مگاوات توان اسمی تولید آن بوده و 480مگاوات فاز توسعه آن است و انتظار می‌رود فاز اول آن تا آخر سال 98 به مدار بیاید و بقیه تا سال 99  اجرایی می‌شود وبا روی کار آمدن این نیروگاه روی مدار  ظرفیت نزدیک 300 مگاوات برق تولید می شود  که می تواند پاسخگو 4 سال آینده نیاز استان باشد.

 

منبع: تسنیم