استاندار آذربایجان غربی:

مناطق با محدودیت شدید کرونایی در آذربایجان‌غربی به 9 شهرستان رسید

مناطق با محدودیت شدید کرونایی در آذربایجان‌غربی به 9 شهرستان رسید
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: طبق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، 9 شهرستان شمال و جنوب استان، شامل محدودیت مشاغل گروه 2 شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به افزایش ۶ شهرستان دیگر به جمع مناطق دارای محدودیت شدید کرونایی در استان گفت: طبق تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، ۹ شهرستان شمال و جنوب استان، شامل محدودیت مشاغل گروه ۲ شده است.

محمدمهدی شهریاری امشب در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان غربی افزود: پیش از این شهرستان های مهاباد، ماکو و پیرانشهر شامل این محدودیت ها می شد که شهرستان های خوی، بوکان، سلماس، تکاب، نقده و اشنویه به این تعداد افزوده شده است.

وی اضافه کرد: این محدودیت ها تا یک هفته آینده در این ۹ شهرستان اجرایی می شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مطالبه از ستاد ملی برای اجرای محدودیت های گروه ۲ در شهر ارومیه ادامه داد: با توجه به اجرای محدودیت های گروه ۲ در ۹ شهرستان انتظار می رود با همراهی مسوولان، اصناف و اقشار مختلف مردم شاهد روند نزولی بیماری کرونا در روزهای آینده باشیم.

شهریاری برگزاری مراسم عروسی و عزا در کل استان را طبق مصوبه ستاد ملی ممنوع اعلام کرد و افزود: اگر در شهر یا روستایی مراسم عروسی برگزار می شود، این قصور از بابت کم کاری فرمانداران و دیگر مسوولان شهرستانی است.

وی بر نظارت بیشتر بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مطب ها و پایانه های مسافری درون شهری تاکید کرد و گفت: طرح حفاظت از افراد بالای ۶۰ سال نیز با همکاری بسیج، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی تداوم می یابد.

وی با تاکید بر اینکه در ۲ جنگ اقتصادی و کرونایی هستیم، از تلاش کادر درمان و پرستاری به عنوان سربازان و سرداران خط مقدم مبارزه با کرونا قدردانی کرد و افزود: مردم و مسوولان قدردان تلاش های شبانه روزی کادر پزشکی و پرستاری هستند و می طلبد با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشتی در این مبارزه سخت یاریگر پزشکان و پرستاران باشند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: پیشگیری مهمترین اقدامی است که همه موظف به رعایت آن هستند و البته نظارت بر مصوبات و اجرای دقیق دستورالعمل ها، دیگر ارکان اصلی مقابله با کروناست که باید در شهرستان ها توسط فرمانداران به طور جدی پیگیری شود.

شهریاری با بیان اینکه روند نظارت بر محدودیت ها و دستور العمل های بهداشتی رو به بهبود است، تاکید کرد: هنوز نظارت ها راضی کننده نیست و اگر حتی یک نفر هم رعایت نکند، تلاش همه زیر سوال خواهد رفت.

محدودیت‌ کرونایی در ۶ شهرستان دیگر آذربایجان غربی اعمال می‌شود

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص اعمال محدودیت‌های بیشتر در ۶ شهرستان دیگر استان گفت: این محدودیت‌ها از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز می‌شود.

محمدمهدی شهریاری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: مدیریت استان به دنبال اعمال محدودیت ها در کل آذربایجان غربی بود ولی با شاخص های مدنظر وزارت بهداشت، ۶ شهر به شهرهای پیشین اضافه شده است.

وی اضافه کرد: در حالی که پیشتر شهرهای مهاباد، پیرانشهر و ماکو شامل محدودیت های شدید بود، این محدودیت ها در ۶ شهر خوی، سلماس، بوکان، نقده، تکاب و اشنویه نیز از چهارشنبه هفته آینده اعمال می شود.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: این محدودیت ها تا روزجمعه هفته آینده ادامه خواهد داشت.

شهریاری با اشاره به اینکه محدودیت های سطح ۳ و ۴ از پنج هفته گذشته در آذربایجان غربی به ویژه ارومیه اعمال می شود، گفت: این روند همچنان ادامه دارد.

وی از برگزاری جلسه مشترک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی و استانداران سراسر کشور با حضور وزیر کشور و بهداشت طی روزهای آتی خبر داد و افزود: در این جلسه درخواست های جدیدی را انجام می دهیم که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

فشار بر روی کادر درمانی در کشور فزاینده است

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وضعیت نامناسب کادر درمان به علت بی‌توجهی مردم به شیوع کرونا و ازدحام بیماران گفت: برخی اعضای کادر درمانی در کشور، هشت ماه است که خانواده خود را ندیده اند و فشار بر روی کادر درمانی فزاینده است.

مریم حضرتی امشب در جلسه ستاد مقابله و مدیریت بیماری کرونا در آذربایجان غربی افزود: این امر نشان دهنده حجم کاری قابل توجه کادر درمان در کشور است که باید همه مردم به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر، بیش از ۶ هزار بیمار تحت مراقبت های ویژه در کشور وجود دارد که با توجه به‌ شرایط موجود، مجبور به افزایش تعداد تخت های بستری تحت مراقبت های ویژه شده ایم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: کرونا حداقل تا یک سال آینده تمام نخواهد شد و باید پیشگیری را برای جلوگیری از ازدحام بیماران در مراکز درمانی مد نظر داشته باشیم.

حضرتی گفت: باید نظارت ها برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با جدیت بیشتری افزایش یابد و در غیراین صورت باید منتظر یک فاجعه بزرگ باشیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی نیز در این جلسه با قدردانی از جهاد و ایثار کادر درمان در مقابله و درمان بیماری کرونا اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیر خود با ستاد مقابله با کرونا بر اهمیت دادن به استغفار و استمداد از درگاه الهی تاکید فرمودند که ما نیز باید بر این مسئله بیش از پیش توجه داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی اضافه کرد: باید دعا و التجا به درگاه الهی و انابه داشته باشیم و مردم را بر رعایت این مهم تشویق کنیم زیرادر این صورت الطاف الهی شامل حالمان خواهد شد.

خدمت‌رسانی در بیمارستان مرجع کرونایی ارومیه بیش از ظرفیت است

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بازدید خود از بیمارستان طالقانی ارومیه به عنوان مرکز درمانی مرجع بیماران کرونایی گفت: تعداد بستری های حال حاضر این بیمارستان، بیش از ظرفیت بوده و کادر درمانی نیز بیش از ظرفیت، برای این بخش توان می گذارند.

مریم حضرتی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: اقدامات قابل توجهی در راستای درمان بیماران مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی از سوی کادر درمانی انجام شده و توان بالایی نیز در این خصوص صرف شده است.

وی اضافه کرد: مردم نیز باید با رعایت موارد بهداشتی و الزامات پیشگیرانه، از شیوع کرونا جلوگیری کرده و همراه کادر درمان برای شکست این بیماری باشند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: نباید اجازه دهیم وضعیت از توان نیروی بهداشتی و درمانی در آذربایجان غربی خارج شود که در آن صورت، فاجعه رخ خواهد داد.

حضرتی تاکید کرد: آحاد مردم باید در این خصوص، اهتمام داشته باشند و در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا تلاش کنند.

وی اظهار کرد: کادر درمان طی هشت ماه گذشته، خسته شده و با تلاش شبانه روزی به دنبال جلوگیری از فوت حتی یک بیمار بوده است ولی برخی از شهروندان، بدون توجه به این امر، زندگی روزمره خود را دارند.

وی بیان کرد: تیمی از حوزه بهداشتی و پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی روزهای اخیر از شهرهای بوکان، خوی، ماکو و ارومیه بازدید داشته که در این بازدید، اقدامات انجام شده در  حوزه بهداشت و درمان بسیار حائز اهمیت بوده است.