آغاز پویش 2914

آغاز پویش 2914
استاندار آذربایجان غربی گفت: برای قطع زنجیره انتقال شیوع کرونا ویروس پویش 2914 آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی شب گذشته با حضور در برنامه زنده گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی که با محوریت مدیریت و مبارزه با بیماری کرونا برگزار شده بود گفت:ستاد استانی کرونا در روز‌های نخست تحت عنوان قرارگاه پدافند زیستی نسبت به رصد و کنترل بیماری کرونا اقدام کرده است و وظایف دستگاه‌های اجرایی مشخص و همه موظف به اجرای دقیق مصوبات شده اند.

شهریاری افزود:برای انسجام بخشی به فعالیت‌های پیشگیرانه و مقابله‌ای ۳ کمیته سیاسی، زیرساختی و اقتصادی ذیل ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا تشکیل شده است.

او ادامه داد:به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا علاوه بر مبادی ورودی شهرها، از روز گذشته مبادی خروجی نیز تحت کنترل‌های ویژه قرار گرفته است. افراد مشکوک شناسایی و برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود و سایر اقدامات توسط دانشگاه علوم پزشکی و نهاد‌های مربوطه انجام می‌گیرد تا از ابتلای احتمالی افراد دیگر جلوگیری شود.
 
شهریاری با اشاره به پویش ۲۹۱۴ گفت: برای قطع زنجیره انتقال شیوع کرونا ویروس پویش ۲۹۱۴ را آغاز شده است در این پویش از مردم عزیز درخواست می‌کنیم از ۲۹ اسفند امسال تا ۱۴ فروردین ۹۹ ضمن تعطیلی کسب و کار و تردد‌های غیر ضروری در خانه بمانند.

وی ادامه داد:اگر نتوانیم دو هفته در خانه بمانیم قطعا تا چند ماه درگیر این بیماری خواهیم بود و این مسئله زیان‌های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را به همراه خواهد داشت.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد:از همه مردم، رسانه ها، سمن ها، ائمه جمعه و گروه‌های مرجع درخواست می‌کنیم به این پویش بپیوندند.

شهریاری با اشاره به تعطیلی اصناف و بازاریان گفت:از همان روز‌های نخست اعلام و مصوب کردیم که صنوف غیر ضروری و مراکز پرتجمع تعطیل شود.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد:با توجه به ظرفیت‌های استان تعدادی واحد تولیدی برای تولید مواد ضدعفونی تغییر کاربری دادند که امروز ۱۵ واحد تولیدی در این زمینه فعالیت دارند. آذربایجان غربی در بحث مواد ضدعفونی کننده بهترین وضعیت را در کشور دارد.

او با اشاره به اینکه در توزیع اقلام بهداشتی اولویت با بیمارستان‌ها هستند گفت:خوشبختانه با تلاش نیرو‌های اطلاعاتی کشفیات خوبی در بحث دستکش انجام گرفته و از دیروز مقدار زیادی دستکش در داروخانه‌های استان مشغول توزیع است.

شهریاری افزود:برای ماسک هم قبول داریم که مثل همه جای جهان مشکل داریم. نگاهی کوتاه به وضعیت کشورهایی، چون فرانسه، آمریکا و آلمان نشان می‌دهد که چقدر در تنگنا هستند. ولی ما برای جبران این کمبود در حال رایزنی برای واردات هستیم. به زودی از چین و چند کشور دیگر ماسک‌های پیشرفته و سه لایه خریداری و در استان توزیع می‌شود.


استاندار آذربایجان غربی بیان کرد:متاسفانه برخی افراد در فضای مجازی با شایعه پراکنی و پمپاژ ناامیدی قصد برهم زدن شرایط حساس فعلی را دارند. بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مقرر شده است شعبه اختصاصی برای رسیدگی به پرونده‌های افرادی که با دروغ پردازی در نقش پیاده نظام دشمن عمل می‌کنند ایجاد شود و با متخلفین برخورد گردد.

شهریاری با اشاره به اینکه در تامین اقلام غذایی مشکل خاصی وجود ندارد گفت:ذخیره‌های لازم انجام گرفته و جای نگرانی نیست. در برخی کشور‌ها شاهد هجوم مردم به فروشگاه‌ها هستیم، اما خوشبختانه در ایران علیرغم همه تحریم‌ها مردم همکاری بی نظیری داشته اند.