حضور استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه در بخش صومای برادوست + تصاویر

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه صبح امروز از طرح های عمرانی بخش صومای برادوست بازدید کردند.

استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه ابتدا از روند تکمیل محور ارومیه - سرو بازدید کردند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در این راستا گفت: با تلاش دولت تدبیر و امید، از ۵٣۶ کیلومتر کریدور بزرگراهی غرب کشور در استان، تاکنون ٣٧۴ کیلومتر با ٧٠ درصد پوشش افتتاح شده است.

سیدمحسن حمزه‌لو افزود: از این میزان ٢۴۴ کیلومتر با ۴۶ درصد پوشش به همت دولت تدبیر و امید بوده است.  

وی بیان کرد: تنها در ٢ سال آخر دولت تدبیر و امید ١٣۶ کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور در آذربایجان‌غربی افتتاح شده است.  

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: کریدور بزرگراهی غرب کشور به طول یک‌ هزار و ۵٣٠ کیلومتر، مرز بازرگان را به بندر امام خمینی (ره) متصل می‌کند و ٣٠ درصد این شبکه حمل‌ و نقل جاده‌ای به طول ۵۴٠ کیلومتر در آذربایجان‌غربی احداث می‌شود.

سیدمحسن حمزه‌لو بیان کرد: با توجه به شرایط کنونی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل در پایانه‌های مرزی یکی از کارآمدترین راهکارهای برون رفت از چالش‌های اقتصادی به شمار می‌رود.  

حمزه لو تاکید کرد: وجود یک‌هزار کیلومتر مرز مشترک و همجواری آذربایجان‌غربی با سه کشور، این استان را به دروازه اصلی ارتباط ایران با اروپا تبدیل کرده و عمده حمل و نقل جاده‌ای کالا و مسافر کشور از طریق پایانه‌های مرزی استان یعنی یک چهارم پایانه‌های مرزی کشور انجام می‌شود.

در ادامه استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه از پایانه مرزی سرو بازدید کردند.

استاندار آذربایجان‌غربی با انتقاد از ناهماهنگی‌های موجود در مدیریت یکپارچه پایانه مرزی سرو، گفت: باید در کمترین زمان ممکن نسبت به رفع ناهماهنگی ها و تسریع در روند امور گمرکی اقدام شود.

محمدمهدی شهریاری در بازدید از پایانه مرزی سرو افزود: اقدامات مربوط به ترخیص کالا در این پایانه باید سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه روند اقدامات گمرکی و ناهماهنگی ها موجب شده تا ترددکنندگان مرزی از وضعیت موجود ناراضی باشند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به جایگاه پایانه مرزی سرو در توسعه فرآیندهای اقتصادی از جمله مبادلات مسافری و کالا بین ایران و ترکیه اظهار کرد: مدیریت یکپارچه مرزی به عهده اداره کل حمل و نقل و پایانه هاست و این دستگاه اجرایی موظف است تا با قاطعیت نسبت به اجرای دستورالعمل ها اقدام کند.

امروز همچنین فاز اول گلخانه هیدوروپونیک سبزی و صیفی با ظرفیت تولید سالانه  ۶۰۰ تن در روستای گنگچین با حضور استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ارومیه افتتاح شد.

این گلخانه هیدروپونیک به مساحت ۱.۵ هکتار در روستای گنگچین شهرستان ارومیه واقع شده است که محصول این واحد تولیدی عمدتاً سبزی و صیفی ( خیار) و بخشی توت فرنگی است.

برای راه اندازی این واحد تولیدی بیش از ۲۰۰ میلیارد هزینه شده است که ۳۷.۶ میلیارد ریال تسهیلات بانکی از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و ۹.۴ میلیارد ریال سهم آورده متقاضی از تسهیلات و ۱۵۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری شخصی مجری طرح بوده است.

با راه اندازی این واحد تولیدی برای۲۰ نفر به صورت مستقیم و ۳۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی می شود.