11 درصد باریت کشور در ارومیه تولید می شود

11 درصد باریت کشور در ارومیه تولید می شود
بیشترین کار برد ماده باریت در اکتشافات چاه های نفت و گاز است و مقداری هم در صنایع شیشه و صنایع شیمیائی مصرف می شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی گفت: ۲۱ معدن باریت در این استان وجود دارد که ۱۱ درصد تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، پریسا عابدپور با اشاره به اینکه ۱۷۱ نفر در این معادن مشغول فعالیت هستند، افزود: سالانه بیش از ۳۶ هزار تن باریت از این معادن برداشت می شود.

وی ادامه داد: در راستای فرآوری باریت و ایجاد ارزش افزوده این ماده معدنی در محل استخراج و جلوگیری از خام فروشی چهار واحد فرآوری در شهرک صنعتی مهاباد با اشتغالزایی برای ۹۰ نفر فعال است.

وی با اشاره به کاربرد باریت افزود: بیشترین کار برد ماده باریت در اکتشافات چاه های نفت و گاز است و مقداری هم در صنایع شیشه و صنایع شیمیائی مصرف می شود.

معاون معدن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۶۸ نوع ماده معدنی در کشور شناسایی شده است، اضافه کرد: ۵۱ نوع از این تعداد در آذربایجان غربی وجود دارد که در مرحله اکتشاف و بهره برداری است.

عابدپور افزود: ۴۶۸ معدن در آذربایجان غربی فعال است و پنج هزار و ۱۲۲ نفر به صورت مستقیم در معادن این استان مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت استخراج معادن استان ۱۶ میلیون تن است، بیان کرد: ذخیره قطعی معادن آذربایجان غربی در حال حاضر به یک میلیارد و ۱۳۷ میلیون و ۲۲۹ هزار تن می رسد.

وی اضافه کرد: سالانه ۹۴۷ هزار تن سنگ طلا از سه معدن و ۵۳۵ هزار تن سنگ تزیینی از ۲۲ معدن آذربایجان غربی برداشت می شود.

 

منبع: ایرنا