الزام اصناف به خرید کالای شناسه دار از اول تیرماه

الزام اصناف به خرید کالای شناسه دار از اول تیرماه
از اول تیرماه سال جاری عرضه پوشاک و لوازم خانگی در سطح عرضه بدون شناسه کالا مطابق مصوبه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه، کالای قاچاق محسوب خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن وتجارت آذربایجان غربی اظهار کرد: از اول تیرماه سال جاری عرضه پوشاک و لوازم خانگی در سطح عرضه بدون شناسه کالا مطابق مصوبه کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه، کالای قاچاق محسوب خواهد شد.

علیرضا محمودی افزود: شناسه کالا برای کالا های تولید داخل در مراحل تولید، در واحدهای تولیدی کشور تخصیص یافته و بر روی کالا قبل از خروج از کارخانه نصب می شود و در خصوص کالاهای وارداتی نیز این شناسه در گمرک و قبل از خروج کالا از گمرک توسط واردت کننده کالا اخذ و بر روی کالا نصب می شود.

محمودی باتاکید براینکه اصناف باید در هنگام خرید کالا به شناسه دار بودن انواع پوشاک و لوازم خانگی دقت کنند تا در سطح عرضه با مشکل مواجه نشوند، گفت: در حین بازرسی اگر بازرسان سازمان صنعت، معدن وتجارت و همچنین بازرسان اتاق اصناف با کالای بدون شناسه مواجه شوند، کالا تحت عنوان کالای قاچاق برخورد و مشمول ضبط کالا و جریمه خواهند شد.

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن وتجارت استان عنوان کرد: برابر دستورالعمل ماده ۷ آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ و بند ذ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، واحدهای صنفی که در سطح عرضه اقدام به عرضه پوشاک و لوازم خانگی بدون شناسه کالا کنند قاچاق محسوب شده و در صورت عدم رعایت قانون برار تبصره ۴ ماده ۱۸ همان قانون با متخلفان برخورد خواهد شد. 

 

منبع: ایسنا