مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی:

دولت مصمم به احیای دریاچه ارومیه است

دولت مصمم به احیای دریاچه ارومیه است
فرخ مسجدی، رئیس گروه آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امروز میهمان ارومیه بود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به سفر امروز «فرخ مسجدی» رئیس گروه آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به ارومیه گفت: هدف از این سفر، بازدید از پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه بود.

فرهاد سرخوش با اشاره به سفر امروز «فرخ مسجدی» رئیس گروه آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به ارومیه اظهار کرد: هدف از این سفر، بازدید از پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه بود.

وی تصریح کرد: فردا نیز تا بعد از ظهر، دکتر مسجدی از پروژه‌های مهم ستاد احیای دریاچه ارومیه بازدید می‌کند، هر چند که امروز از تونل انتقال آب از رودخانه زاب بازدید کرد تا از نزدیک با پیشرفت کار آشنا شده و بودجه مورد نیاز برای احیای دریاچه ارومیه را برآورد و به هیئت دولت گزارش داده تا مصوبه آن اخذ شود.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: همچنین دکتر مسجدی امروز از رودخانه کانی‌رش، پروژه‌های جهاد کشاورزی مانند آبیاری قطره‌ای و از سد چپرآباد بازدید کرد.

وی افزود: فردا نیز از تصفیه‌خانه ارومیه و گلمان و نیز سردهنه‌ها و لایبروبی رودخانه‌های ارومیه بازدید می‌کند.

سرخوش با ابراز خرسندی از اینکه رئیس گروه آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از پیشرفت پروژه‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه راضی بود گفت: وی از پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارد و جزو پروژه‌های ملی است بازدید کرده تا برای تخصیص اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت مصمم به احیای دریاچه ارومیه است اظهار کرد: دو هفته گذشته کارشناسان مربوط به گروه آب، کشاورزی و محیط زیست به ارومیه سفر کرده و از نزدیک در جریان پیشرفت کار قرار گرفته و گزارش خود را در سطح کشور ارائه داده بودند اما با توجه به اهمیت موضوع، دکتر مسجدی شخصا خود برای بازدید پروژه‌های اولویت‌دار سفر کرده است.

وسعت دریاچه ارومیه 918 کیلومترمربع افزایش یافته است

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: گستره این دریاچه با افزایش 918 کیلومتری در همسنجی با زمان مشابه سال گذشته به سه هزار و 80 کیلومترمربع رسید.

فرهاد سرخوش با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن یک متر و ۶۶ سانتی متر بالاتر آمده، افزود: تراز این دریاچه اکنون یکهزار و ۲۷۱ متر و ۶۸ سانتی متر برآورد شده که ۱۰۴ سانتی‌متر بیشتر از زمان مشابه سال ۱۳۹۷ است.

وی ادامه داد: ورود روان آب‌ها به دریاچه ارومیه با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما و بسته بودن حوضه آبریز آن به طور کامل قطع شده اما تراز و وسعت نگین آبی آذربایجان مطلوب‌تر از سال‌های گذشته است.

سرخوش با تاکید بر اینکه ورود آب به دریاچه ارومیه با پایان فصل گرما و آغاز بارش‌ها دوباره آغاز می شود، اظهار داشت: هرساله شاهد کاهش نزدیک به ۷۰ سانتی‌متری تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما هستیم و این مقدار در زمان بارش‌ها جبران می‌شود.

وی با اشاره به کاهش تبخیر آب نگین آبی آذربایجان در مقایسه با سال‌های گذشته، اضافه کرد: دریاچه ارومیه در سایه افزایش حجم آب و حل شدن نمک‌های رسوب شده در کف آن در بسیاری از نقاط عمیق‌تر شده است.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به اینکه تراز و وسعت دریاچه مطلوب‌تر از سال‌های گذشته است، گفت: ورودی آب به نگین آبی آذربایجان از هفته جاری با کاهش تدریجی مواجه می‌شود.

«سرخوش» با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها، تراز دریاچه ارومیه سالانه نزدیک به یک متر افزایش می‌یابد.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت، بیان کرد: برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.

 

منبع: فارس و ایرنا