وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1500 کیلومتر مربع افزایش یافت

وسعت دریاچه ارومیه بیش از 1500 کیلومتر مربع افزایش یافت
وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به قبل از تشکیل ستاد و آغاز اقدامات عملی برای احیای آن در سال 1394 بیش از یک هزار و 582 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، رییس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه وسعت دریاچه به بیش از ۲ هزار و ۹۱۷ کیلومتر مربع رسیده است، گفت: وضعیت دریاچه ارومیه نسبت به قبل از تشکیل ستاد و آغاز اقدامات عملی برای احیای آن در سال ۱۳۹۴ بیش از یک هزار و ۵۸۲ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

فرهاد سرخوش با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۴۳ سانتی‌متر رسیده است، اظهار داشت: اقدامات دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۳ در احیای نگین آبی آذربایجان سبب شده تا تراز آن نسبت به کمترین میزان ثبت شده بیش از یک متر و ۳۹ سانتی‌متر افزایش یابد.

وی در رابطه با میزان آب دریاچه ارومیه نیز گفت: حجم آب نگین آبی آذربایجان نیز از مرز سه میلیارد و ۸۱۰ میلیون مترمکعب گذشته که نسبت به سال ۱۳۹۴ و قبل از آغاز اقدامات عملی ستاد احیا بیش از پنج برابر افزایش یافته است.

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان دولت به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی توسط رییس جمهوری افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و میزان تبخیر آب آن در فصل گرما سبب کاهش تراز آن می‌شود، گفت: طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه سبب جبران میزان تبخیری این دریاچه شده و پیش‌بینی می‌شود سالانه تراز آن حدود یک متر افزایش یابد.

 

منبع: ایرنا