تعیین حریم غار تمتمان ارومیه

تعیین حریم غار تمتمان ارومیه
غار تمتمان به عنوان نخستین غار مسکونی ایران که در 15 کیلومتری شمال شهر ارومیه در روستایی به این نام قرار دارد تعیین حریم شد.

معاون فرهنگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: غار تمتمان به عنوان نخستین غار مسکونی ایران که در 15 کیلومتری شمال شهر ارومیه در روستایی به این نام قرار دارد تعیین حریم شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، حسن سپهر فر افزود: هرگونه تخریب و دخل و تصرف در محوطه حریم این اثر تاریخی، تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی 'تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده' است و مرتکبان مشمول‌ مجازات های قانونی خواهند شد.

نقش محدوده حریم آن است که اثر را از مواردی که ارزش های فرهنگی آن را به خطر می‌اندازد، حفظ کند. 

غار تمتمان یکی از غارهای تاریخی استان است که در سال 1949 میلادی توسط 'کارلتون استانلی کوون' انسان‌شناس آمریکایی مورد کاوش قرار گرفته و مشخص شده این غار از 40 هزار سال پیش مسکونی بوده است این غار ورودی مثلثی شکل دارد و درون آن به صورت یک دست است و طول آن به ۳۵ متر می رسد. 

مطالعات انسان شناس آمریکایی نشان می دهد که این غار در دوره میانی پارینه سنگی جدید یعنی تقریبا حدود 40هزارسال پیش مسکونی بوده است.

کمیسیون ملی یونسکو در ایران بعد از بررسی نتیجه تحقیقات دانشمندان آمریکایی در گزارش خود آبان 1336اعلام کرد، ابزارآلات انسان دوره 'لوا لوازین' که در حدود 35هزار سال پیش از میلاد در منطقه آذربایجان زندگی می کرد، از غار تمتمان واقع در 20 کیلومتری شمال غربی ارومیه به دست آمده است.