وزیر اقتصاد:

آذربایجان غربی توان جهش اقتصادی بزرگ را دارد

آذربایجان غربی توان جهش اقتصادی بزرگ را دارد
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: مقررات زائدی که فعالیت های بخش خصوصی را با مشکل مواجه ساخته باید اصلاح شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، فرهاد دژپسند در پنجمین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان غربی که در محل استانداری برگزار شد با بیان اینکه اصالت بخش خصوصی جزو آموزه های دینی ماست، گفت: بعد از ابلاغ سیاست های اصل 44 توسط مقام معظم رهبری، عملا نگاه منفی به بخش خصوصی از بین رفت و مسیر حضور پررنگ تر بخش خصوصی در اقتصاد کشور هموارتر شد.

وی با طرح این سوال که چرا بخش خصوصی تاکنون نتوانسته جایگاه واقعی خود را در کشور پیدا کند، افزود: برای محقق شدن سیاست های اصل 44 و واگذاری امور به بخش خصوصی، هم دولت و هم خود بخش خصوصی باید مجدانه ایستادگی کنند و این مساله از مسائلی است که وزارت اقتصاد با جدیت پیگیری می کند.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: معتقدیم که بخش خصوصی تماشاگر بازی نیست بلکه بازیگر اصلی است که باید وسط اقتصاد باشد بویژه در شرایط امروز که کشور با تحریم مواجه است بخش خصوصی باید نقش آفرینی کند و همانند واحد اجرای عملیات در جنگ عمل نماید.

دژپسند از واگذاری شرکت های بورسی نیز خبر داد و گفت: برای واگذاری سهام دولت در چند شرکت بورسی بخش خصوصی می‌تواند برای خرید به صورت انفرادی و یا تشکیل کنسرسیوم و به صورت جمعی اقدام کند.

وی همچنین گفت: وزارت اقتصاد بصورت شبانه روزی پیگیر اصلاح و حذف مقررات زائد است، در این زمینه از بخش خصوصی هم انتظار می رود موارد و مقررات زائد که لازم الاصلاح است را به وزارت اقتصاد اعلام کند.

وزیر اقتصاد در ادامه از افزایش تسهیلات اعطایی توسط بانک ها خبر داد و گفت: در 2 ماهه نخست سال جاری، اعطای تسهیلات توسط بانک ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد رشد داشته که دو سوم این تسهیلات برای سرمایه در گردش و کمک به تولیدکنندگان بوده است.

دژپسند اضافه کرد: اعطای تسهیلات به طرح های سرمایه گذاری با 70 درصد پیشرفت فیزیکی نیز در اولویت قرار دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت های آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: در آذربایجان غربی بهترین قابلیت ها و ظرفیت ها وجود دارد و این استان می تواند با بهره گیری از ظرفیت هایش به یک جهش اقتصادی بزرگ در کشور دست یابد.

دژپسند اضافه کرد: وجود منطقه آزاد ماکو، وجود گمرگات و پایانه های مرزی متعدد، ظرفیت های بی نظیر کشاورزی، معدنی و گردشگری و وجود صنایع تبدیلی از مهم ترین قابلیت ها و پتانسیل های استان آذربایجان غربی است که بهره گیری بهینه از این ظرفیت ها، توسعه پایدار را برای این استان بدنبال خواهد داشت.