تامین ارز مورد نیاز پروژه انتقال آب از«زاب» به دریاچه ارومیه

تامین ارز مورد نیاز پروژه انتقال آب از«زاب» به دریاچه ارومیه
اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سه محل 10 و 12، اعتبارات دستگاه‌های اجرایی کشور و نیز صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با ابراز خرسندی از اینکه ارز مورد نیاز برای ادامه روند پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب تامین شده است گفت: برای این مهم رقم 150 میلیارد تومان تامین شده که 20 درصد آن در حال تخصیص است.

مسعود تجریشی با اشاره به تخصیص اعتبارات به ستاد احیای دریاچه ارومیه از سه محل اظهار کرد: اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه از سه محل 10 و 12، اعتبارات دستگاه‌های اجرایی کشور و نیز صندوق توسعه ملی تامین می‌شود.

مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: پروژه‌های مربوط به ماده 12 و 10 در شهریور ماه نهایی شده و نامه آن برای اخذ مصوبه ماده 10 و 12 ارسال شده و معمولا در آبان و آذر ماه این رقم که 200 میلیارد تومان است، ابلاغ می شود.

وی تصریح کرد: پس از ابلاغ آن نیز باید موافقت نامه‌های مربوطه رد و بدل شود که این مهم نیز یک ماه به طول می‌انجامد و زمانی که موافقیت نامه انجام شد باید خزانه تخصیص و به خزانه استان انتقال یابد و بنابراین همین که موافقت‌نامه رد و بدل شد ارزشمند است.

تجریشی افزود: سال گذشته سازمان برنامه و بودجه 500 میلیارد و امسال 200 میلیارد برای ستاد احیای از محل ماده 10 و 12 واگذار کرده و مابعدالتفاوت پروژه‌ها را نیز سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که به جای اینکه در ماده 10 و 12 واگذار شود، در ردیف خود دستگاه‌های اجرایی واگذار شود.

وی با ابراز خرسندی از اینکه ارز مورد نیاز برای ادامه روند پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب تامین شده است گفت: برای این مهم نیز رقم 150 میلیارد تومان تامین شده که 20 درصد آن در حال تخصیص است و در این راستا، یک ماه زمان لازم است که بانک عامل، این ارز را تبدیل به ریال کرده و به وزارت نیرو تخصیص دهد.

مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه با اشاره به علل لغو پی در پی سفر معاون اول رئیس‌جمهور به آذربایجان‌غربی و افتتاح طرح‌های مربوط به ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: اخیرا نماینده‌های مجلس ارومیه از معاون اول رئیس جمهوری درخواست افتتاح پروژه‌های این شهر را کرده و از معاون اول روحانی برای افتتاح آنها دعوت به عمل آوردند و به همین سبب برای سفر آقای جهانگیری، یک روز کامل در نظر گرفته شد.

وی تصریح کرد: همچنین یک نیمروز نیز باید خود استان، برای افتتاح طرح‌های مربوطه برنامه‌ریزی می‌کرد که مشکل سفر معاون رئیس‌جمهور بر سر همین مسئله بود چون از قرار آذربایجان‌غربی آمادگی لازم را نداشته اما با این حال، پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه هیچ مشکلی نداشته است.

مدیردفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: علاوه بر آن، یک علت عقب افتادن سفر وی این است که سفر جهانگیری همزمان با سفر استانی یا خارجی رئیس جمهور بوده و این خود سبب شده که معاون اول رئیس جمهور نتواند از تهران خارج شود.

وی افزود: یک بار نیز قرار بود که افتتاح پروژه‌ها به دست خود رئیس جمهور انجام شود که آقای روحانی به تبریز سفر کرد و مقرر بود آقای جهانگیری برای بازدید برخی از پروژه‌های احیای دریاچه، در ارومیه حاضر شود اما عدم آماده بودن پروژه‌های استان سبب شد که این سفر باز به تعویق افتد.

تجریشی گفت: در نهایت قرار شده بود که پس از عاشورا و تاسوعا این سفر انجام شود اما با توجه به اینکه رئیس‌جمهور در روزهای آینده در تهران حضور نخواهد داشت در حال حاضر این سفر انجام نمی‌شود.