استاندار آذربایجان غربی:

راهکارهای توسعه فناوری های جدید در بخش کشاورزی استان مورد مطالعه قرار گیرد

راهکارهای توسعه فناوری های جدید در بخش کشاورزی استان مورد مطالعه قرار گیرد
استاندار آذربایجان غربی خواستار مطالعه شیوه های توسعه فناوری های نوین و علوم جدید در بخش کشاورزی شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری در نخستین جلسه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان، بر ضرورت انجام پژوهش های کاربردی در جهت ارتقای بخش کشاورزی استان تاکید و خاطرنشان کرد: راهکارهای توسعه فناوری های جدید در بخش کشاورزی بویژه پیاده سازی شیوه های نوین آبیاری در استان لازم است بعنوان یک اولویت پژوهشی مورد مطالعه قرار گیرد.

وی افزود: با تصویب کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری چند اولویت پژوهشی برای استان انتخاب و هزینه های مطالعاتی آن ها تامین خواهد شد.

شهریاری اضافه کرد: در همین راستا دستگاه های اجرایی استان طی یک هفته، اولویت های پژوهشی که نتایج مطالعاتی آن ها می تواند در پیشرفت  و توسعه استان اثرگذار باشد را جهت بررسی و جمع بندی به دبیرخانه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری ارائه کنند.

مقام عالی استان در بخش دیگری از سخنان خود جذب بازماندگان از تحصیل در استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: آموزش و پرورش استان ضرورت دارد با همکاری دیگر دستگاه های ذیربط، تمام تلاش خود را برای جذب بازماندگان از تحصیل و ریشه کنی بی سوادی در استان انجام دهد.

شهریاری، خواستار شناسایی موانع و مشکلات بازماندگان از تحصیل در استان شد و گفت: یکی از مشکلات کودکان بازمانده از تحصیل بویژه در مناطق روستایی مشکل ایاب و ذهاب است که از محل اعتبارات استانی هزینه های این بخش را تامین می کنیم.

ناصر حضرتی پر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز در این جلسه گفت: در راستای اجرای ماده ۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و به منظور ساماندهی امر آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری در استان‌ و فراهم سازی شرایط اصلاح و بهبود نظام نوآوری منطقه‌ای، کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری، ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان‌ تشکیل شده است.

وی افزود: ریاست این کارگروه بر عهده استاندار و دبیری آن با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان است.

هماهنگی و ایجاد ارتباط بین دستگاه ها و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی با مراکز تولیدی و صنعتی و بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های تخصصی آنها برای توسعه و ارتقای کیفی تولیدات داخلی، بررسی و  ارائه راهکارهای حمایت از توسعه و ارتقای مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و شهرک های فناوری و شرکت های دانش بنیان و کسب و کارهای نوپا و دانش بنیان،  تمهید راهکارهایی برای بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های تخصصی سازمان ها به ویژه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، تشکل ها و انجمن های صنفی در جهت رفع نیاز‌‌‌‌‌های پژوهشی استان، تمهید برنامه هایی برای حمایت از تولید علم و فناوری و عرضه نوآوری در استان و بررسی و ارائه راهکارهای تشویق و توسعه استفاده از فناوری اطلاعات در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جمله وظایف کارگروه اموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری است.