اجرای 163 کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

اجرای 163 کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: تاکنون 163 کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه دریاچه ارومیه اجرا شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، قاسمی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن همایشهای دانشگاه ارومیه برگزار شد، افزود: از سال ۹۳ تاکنون ۱۶۳ کیلومتر بادشکن غیر زنده در حوضه دریاچه ارومیه اجرا شده که ۲۰ کیلومتر از این میزان در سال گذشته انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تاکنون در مجموع ۲۰۷۷هکتار بوته کاری در حوضه دریاچه ارومیه انجام شده است، تصریح کرد: در این مدت در مجموع در ۶۴۴ هکتار عملیات اصلاح و پرورش گز زارهای طبیعی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خاطر نشان کرد: از سال ۹۳ تاکنون در ۲۵۴ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی استان عملیات سیستم  چرا اجرا شده است.

وی اظهار کرد: تاکنون در بیش از ۴۸۷هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی جلوگیری از چرای بی رویه انجام شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه در مجموع ۹ ایستگاه نگهداری و پایش سنجش فرسایش بادی در استان نصب شده ، یادآور شد: طرح ترسیب کربن تاکنون در هشت شهرستان اجرایی می شود که طبق برنامه تا سال آینده این تعداد به ۱۲ شهرستان افزایش خواهد یافت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان ادامه داد: برای اجرای طرح های منابع طبیعی ۷۰۹ میلیارد ریال مصوب شده بود که تاکنون ۴۳۶ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

قاسمی افزود: یکی از علت های اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه برداشت بی رویه آب های زیر زمینی است که باید به این مسئله توجه جدی شود چرا که مقابله با این برداشتهای غیر مجاز جان تازه ای به دریاچه خواهد داد.

 

منبع: ایسنا