افزایش 90 میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

افزایش 90 میلیون مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه
رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت:طبق آخرین پایش، حجم آب این دریاچه ارومیه افزایش 90 میلیون مترمکعبی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته دارد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش به هزار و ۲۷۱ متر و ۷۵ سانتی‌متر رسیده است، اظهار کرد: این میزان تراز ۳۰ سانتی‌متر بالاتر از زمان مشابه سال گذشته است.

وی به روند رو به افزایش میزان آب در این حوضه اشاره کرد و افزود: حجم آب این دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش بیش از 4 میلیارد و ۷۷ میلیون مترمکعب برآورد شد که نشان از افزایش ۹۰ میلیون مترمکعبی نسبت به زمان مشابه پارسال دارد.

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه اکنون به بیش از 3 هزار و ۱۲۵ کیلومتر مربع رسیده، تصریح کرد: وسعت این دریاچه نیز نسبت به پارسال بیش از ۱۹۴ کیلومتر مربع بیشتر شده است.

سرخوش با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره‌برداری از این طرح‌ها سالانه نزدیک به یک متر افزایش می‌یابد و وعده رییس‌جمهوری در خصوص نگین آبی آذربایجان عملی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات ما برای احیای دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد، گفت: از ابتدای کار احیا، بسیاری معتقد بودند که دریاچه قابل بازگشت نیست و ستاد احیا سه سال تلاش کرد تا بتواند تراز دریاچه ارومیه را به تثبیت برساند و برای اینکه روند بهبود وضعیت پایدار باشد و دوباره دچار بحران نشویم باید برخی اقدامات را تا سال‌های سال ادامه دهیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: امیدواریم با اتمام پروژه‌هایی که برای نجات دریاچه ارومیه طراحی شده است بتوانند سالانه ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد کنند تا به تراز اکولوژیک خود برسد.

 

منبع: فارس