استاندار آذربایجان غربی:

مبادی خروجی شهرها به صورت ویژه کنترل شود

مبادی خروجی شهرها به صورت ویژه کنترل شود
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه تعلل و کوتاهی در اجرای مصوبات ستاد استانی مبارزه با کرونا قابل پذیرش نیست گفت: اجرای این مصوبات برای همه دستگاه های اجرایی و مردم لازم الاجراست.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری در نهمین جلسه ستاد استانی مبارزه با کرونا ضمن تاکید بر ضرورت کنترل مبادی خروجی شهرهای استان تصریح کرد: علاوه بر کنترل مبادی ورودی، محورهای خروجی شهرها نیز باید بصورت ویژه کنترل شود تا از خروج افراد مشکوک به کرونا جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه افراد بهبود یافته پس از ترخیص از بیمارستان باید در استراحتگاه ها بمدت ۱۴ روز نگه داری شوند افزود: از افراد بهبود یافته انتظار می رود تا با دانشگاه علوم پزشکی همکاری کنند در غیر اینصورت برابر قانون با آنان برخورد می شود.

شهریاری از اصناف غیرضروری درخواست کرد تا با تعطیل کردن مغازه هایشان به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به کادر درمان کمک نمایند.

استاندار آذربایجان غربی گفت: با پیگیری دستگاه های مختلف استانی از صادرات ۷ کانتینر دستکش شامل ۱۰۹ میلیون جفت در مرز بازرگان ممانعت به عمل آمد و این میزان دستکش از دیروز برای داروخانه های استان در حال توزیع است.

شهریاری ضمن تقدیر از تلاش کادر درمانی، صدا و سیما، خبرنگاران، گروه های جهادی، هیئات های مذهبی و سازمانهای مردم نهاد تصریح کرد: همدلی شکل گرفته در استان به همت مردم و مسئولان توانایی شکست کرونا را دارد.

وی افزود: بسیج عمومی ضد عفونی نمودن معابر شهری و روستایی به همت همه دستگاه های متولی روز پنجشنبه ۲۹ اسفند در استان اجرا می شود.

شهریاری گفت: بر اساس مصوبه ستاد استانی برگزاری مراسم پنجشنبه آخر سال نیز ممنوع است و از مردم عزیز درخواست داریم تا با تبعیت از این تصمیم از شیوع هر چه بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کنند.

استاندار آذربایجان غربی گفت: از مردم و اصناف درخواست می کنیم تا با پیوستن به پویش ۲۹۱۴ از ۲۹ اسفندماه ۹۸ تا ۱۴ فروردین ۹۹ ضمن تعطیل نمودن کسب و کار و ترددهای غیرضروری در خانه بمانند تا زنجیره شیوع کرونا ویروس در استان قطع شود.

محمدمهدی شهریاری افزود: از رسانه ها و صداوسیما درخواست داریم تا با اطلاع رسانی جامع مردم را نسبت به این تصمیم که سهم بسزایی در کنترل شیوع بیماری کرونا دارد آگاهی بخشند.

تعیین ۲۹ اسفند به عنوان روز بسیج عمومی برای ضدعفونی اماکن آذربایجان‌غربی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: بسیج عمومی ضدعفونی معابر و ادارات روز پنج‌شنبه این هفته مصادف با ۲۹ اسفندماه به صورت همزمان در سراسر استان برگزار می‌شود.

آیدین رحمانی روز سه‌شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی افزود: بسیج عمومی ضدعفونی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در سطح جامعه و با مشارکت مردم و سازمان‌های مردم نهاد شکل می‌گیرد. 

وی که ریاست کمیته زیرساخت‌های ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونای استان را عهده‌دار است، ادامه داد: بر اساس مصوبه‌های این کمیته، هفت گروه نظارت و بازرسی بر نحوه ضدعفونی کردن اماکن عمومی نیز تشکیل شده است که از فردا،چهارشنبه فعال می‌شود. 

وی اظهار داشت: استقرار گیت‌های ضدعفونی برای گندزدایی ناوگان حمل و نقل نیز از دیگر مصوبه‌های این کمیته به شمار می‌رود که تاکنون در یکی از ورودی‌های شهر ارومیه مستقر شده و در ٢ ورودی پرتردد ارومیه نیز تا روزهای آینده ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین در این کمیته مقرر شده است تا مردم راس ساعت ۲۱ زباله‌های خود را در درب منازل قرار دهند تا توسط شهرداری جمع‌آوری شود زیرا این هماهنگی از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: همچنین زباله منازلی که ساکنان آنها مشکوک به کرونا هستند، با تدابیر ویژه توسط شهرداری جمع‌آوری می‌شود. 

رحمانی گفت: علاوه بر آن با هدف کنترل فعالیت زباله‌گردها که در خطر بیماری قرار دارند، مراکز خرید ضایعات در آذربایجان‌غربی تعطیل می‌شود.

وی افزود: برای جلوگیری از اتراق پرندگان در محل پسماند ارومیه نیز اقدامات لازم صورت گرفته و از فردا چهارشنبه دستگاه مکانیزه در منطقه نصب می‌شود؛ البته تاکنون از صدای اسلحه‌ برای پخش کردن پرندگان استفاده شده‌است تا پرندگانی که بر روی زباله‌های می‌نشینند، ویروس را به نقاط مسکونی انتقال ندهند. 

وی بیان کرد: هماهنگی مناسبی بین ارتش و هلال‌احمر آذربایجان‌غربی صورت گرفته و این نهادها برای برپایی بیمارستان ١۵٠ تختخوابی صحرایی آمادگی کامل دارد. 

وی اظهار داشت: برای برپایی نقاهتگاه‌های لازم برای بیماران نیز مقرر شده است تا برخی هتل‌ها با مدیریت مشترک اداره‌کل میراث فرهنگی و علوم پزشکی استان آمادگی لازم را داشته باشند. 

وی اضافه کرد: همچنین ۶۶ مامورسرای دستگاه‌های اجرایی این استان برای برپایی نقاهتگاه آماده شده و باقی محل‌ها در حال آماده‌سازی است تا در صورت نیاز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد. 

وی تاکید کرد: همچنین مقرر شده است تا موزه‌های آذربایجان‌غربی فعالیتی نداشته باشند و جهت جلوگیری از ترغیب مردم برای سفر، دستگاه‌های اجرایی حق ارائه خدمات سفر را ندارند.

فرمانده انتظامی آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: باید اقدامات لازم برای جلوگیری از حضور جمع کثیری از مردم در باغ رضوان در روز پنج‌شنبه آخر سال صورت گیرد تا بار مراجعه کاهش یابد. 

سردار مسعود خرم‌نیا ادامه داد: همچنین طی امروز به ٧٢ واحد نمایشگاهی خودرو  که فعال بود، تذکر شفاهی داده شد که این نمایشگاه‌ها خودشان اقدام به تعطیلی کردند. 

وی بیان کرد: ٧۵٢ واحد عرضه قلیان در سطح استان پلمب شده که ١۵۶ مورد از این تعداد در ارومیه قرار داشته و مابقی در شهرستان‌های آذربایجان‌غربی فعال بوده است. 

وی اظهار داشت: همچنین فعالیت سوئیت‌ها و هتل آپارتمان‌ها به ویژه در سردشت مورد رصد قرار می گیرد و پلمب می‌شود؛  فرماندهی انتظامی استان همچنین آمادگی دارد تا پست‌های کنترل و قرنطینه را در ورودی‌های شهرها مستقر کند. 

۱۰۹ میلیون جفت دستکش در آذربایجان‌غربی توزیع می‌شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه همه توان استان برای رفع مشکل کمبودهای بهداشتی صرف شده‌، گفت: ۱۰۹ میلیون جفت دستکش با همکاری سازمان غذا و دارو و همچنین یکی از شرکت‌های پخش مواد بهداشتی در همه شهرستان‌های استان توزیع می‌شود.

بهنام شهدی روز سه‌شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی افزود: توزیع این دستکش‌ها از ۲ روز پیش شروع‌ شد و تا ۲ روز آینده همه آنها در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد تا مردم از آنها خریداری کنند.

وی با تاکید بر اینکه این دستکش‌ها با اولویت بوکان، شاهین‌دژ، سردشت و ارومیه توزیع می‌شود، بیان کرد: ۷۲۵ هزار و ۶۰۰ بطری ۵۰۰ سی‌سی اقلام ضدعفونی‌کننده تا 25 اسفند در سطح استان توزیع شده‌است و از این بابت مشکلی در آذربایجان‌غربی نداریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: واحدهای تولیدی مواد ضدعفونی در ارومیه و مهاباد با ظرفیت قابل توجهی کار می‌کنند و الکل مورد نظر آنها نیز از راه‌های مختلف تامین می‌شود.

«شهدی» از اعلام آمادگی کارخانه نساجی خوی برای تولید ماسک خبر داد و گفت: این کارخانه به علت دارابودن دستگاه‌های مکانیزه، ظرفیت بسیار خوبی در این راستا دارد که منتظر اعطای مجوز از استان است تا وارد مدار تولید شود.

وی همچنین با اشاره به تصمیم ستاد استانی برای فعالیت حداقل ۵۰ درصد داروخانه‌های روزانه آذربایجان‌غربی در ایام عید، افزود: این داروخانه‌ها برای فروش اقلام سلامت‌محور باید به کمک داروخانه‌های شبانه‌روزی و داخل بیمارستانی بیایند.

وی اضافه کرد: همچنین ۱۵ کارخانه تولید الکل در ایام نوروز امسال بدون تعطیلی فعالیت می‌کند که این امر به اطلاع مدیران آنها رسیده‌است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌غربی ادامه داد: برخی از شعبه‌های بانک‌ها نیز در ایام تعطیل نظیر سال‌های قبل به صورت شیفتی باز خواهد بود.