استاندار آذربایجان غربی:

بخش کشاورزی 7 میلیارد متر مکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه مصرف می‌کند

بخش کشاورزی 7 میلیارد متر مکعب آب در حوضه دریاچه ارومیه مصرف می‌کند
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: هفت میلیارد متر مکعب از منابع آبی استان سالانه در زیرحوضه دریاچه ارومیه برای کشاورزی سنتی مصرف می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان‌غربی گفت: هفت میلیارد متر مکعب از منابع آبی استان سالانه در زیرحوضه دریاچه ارومیه برای کشاورزی سنتی مصرف می‌شود که باید این میزان به سه میلیارد متر مکعب برسد.

محمدمهدی شهریاری امروز در آیین بهره‌برداری همزمان از طرح‌های کشاورزی استان که به صورت ویدیو کنفرانس مشترک با سایر شهرستان‌ها در ارومیه برگزار شد افزود: کشاورزان استان درسال‌های اخیر اهتمام خاصی به آبیاری‌های مدرن داشتند که بهره‌گیری از این شیوه‌های نوین موجب افزایش تولید با استفاده بهینه از آب خواهد شد.

وی با اشاره به سیب صنعتی تولیدی در باغات استان نیز افزود: انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌های استان چهره نامطلوبی از سیمای کشاورزی استان ارائه می‌کند که سعی شده این موضوع در سال‌های اخیر حل شود.

استاندار آذربایجان غربی افزود: جلوگیری از انباشت سیب صنعتی در کنار جاده‌های استان در سه سال اخیر و ساماندهی آن در دستور کار بوده ولی در سال گذشته باز شاهد تخلفاتی در این زمینه بودیم که امید است با همکاری و کنترل مسوولان این موضوع به شکل بهداشتی حل شود و صنایع تبدیلی استان نیز به مواد اولیه بهداشتی دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: در سه سال اخیر تاکید بسیاری برجمع‌آوری میوه‌ها به‌صورت بهداشتی انجام شده که با همکاری همه عوامل دخیل از تولیدکنندگان گرفته تا واسطه‌ها، امیدواریم این معضل حل شود و کشاورزان تولیدات خود را به مراکز مجاز عرضه کنند.

همزمان با گرامیداشت هفته دولت، ۳۵۷ طرح کشاورزی با هزینه هزار و ۱۵۴ میلیارد ریال در استان امروز پنجشنبه به بهره‌برداری رسید که با اجرای این طرح‌ها برای هزار و ۵۴۸ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

از مجموع ۳۵۷ طرح قابل افتتاح، ۲۳۹ طرح در زیر بخش مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی، ۷۷ طرح عشایری، ۱۶ طرح منابع طبیعی و آبخیزداری، ۹ طرح در زیربخش صنایع تبدیلی و غذایی، پنج طرح در بخش تولیدات گیاهی، ۹ طرح در بخش تولیدات دامی و ۲ طرح نیز در بخش شیلات بود.