استاندار آذربایجان غربی:

با استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی، روند صادرات سیب استان شتاب می گیرد

با استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی، روند صادرات سیب استان شتاب می گیرد
استاندار آذربایجان غربی گفت: 850 هزار تن از سیب تولیدی استان از ابتدای سال جاری تاکنون به شکلهای مختلف جذب واحدهای صنایع تبدیلی، بازارهای داخلی و به کشورهای مختلف صادر شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدصادق معتمدیان در حاشیه برگزاری جلسه تسهیل و روانسازی صادرات سیب استان در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: امسال خوشبختانه یک میلیون و 350 هزار تن تولید محصول سیب در استان تولید شده است و با تدابیر انجام شده در استان از این میزان تولید، 300 هزار تن به صورت سیب درجه 3 و صنعتی توسط کارخانجات صنایع تبدیلی خریداری و جذب شده است.

استاندار آذربایجان غربی، ادامه داد: 500 هزار تن از سیب تولید استان نیز از تاکنون به شکلهای مختلف جذب بازارهای داخلی و به کشورهای مختلف صادر شده است.

وی با اشاره به افزایش میزان صادرات سیب استان در 9 ماهه ابتدای سالجاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: امسال میزان صادرات سیب استان با حدود 7 برابر رشد نسبت به سال گذشته، به 195 هزار تن به ارزش 53 میلون دلار رسیده است و این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل فقط 23 هزار تن سیب به ارزش 7 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده بود و این نشان دهنده عزم جدی استان برای رفع موانع موجود برای صادرات این محصول استراتژیک است.

معتمدیان همچنین با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای صادرات 500 هزار تن سیب موجود در 400 سرخانه استان تا پایان سال جاری، افزود: با حضور مدیران وزارت جهاد کشاورزی و صمت در آذربایجان غربی و رایزنی های انجام شده، بخشی از سیب موجود در سردخانه های استان به عنوان میوه شب عید خریداری خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت حمایت از روند صادرات سیب استان به عنوان یکی از محصولات مهم و استراتژیک ادامه داد: با استفاده از سیستم حمل و نقل هوایی و حمایت دولت از این سیستم روند صادرات سیب استان به کشورهای مختلف دنیا تسریع و شتاب می یابد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات از جمله مشکلات موجود در قرنطینه و افزایش تعرفه های گمرکی در روند صادرات به کشور افغانستان نیز گفت: این مسئله را از طریق نماینده عالی دولت در امور افغانستان در حال رایزنی و پیگیری هستیم.

معتمدیان همچنین از دعوت سفیر هندوستان برای حضور و بازدید از زیرساخت های آذربایجان غربی برای افزایش مناسبات اقتصادی، تجاری و افزایش ظرفیت های صادراتی استان به کشور هندوستان خبر داد و افزود: این کشور می تواند به عنوان یکی از بازارهای صادراتی سیب استان تبدیل شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به تشکیل کمیته دائمی سیب درختی در حوزه معاونت امور اقتصادی استانداری اظهار داشت: مهمترین وظیفه این کمیته، تدوین سند جامع بهره برداری مناسب از محصول سیب استان از تولید، فراوری، بازایابی و تجاری سازی است.