برگزاری سومین کنگره ادبی عقیلة العرب در ارومیه

برگزاری سومین کنگره ادبی عقیلة العرب در ارومیه
سومین کنگره ادبی عقیلة العرب به زبان ترکی در ارومیه برگزار شد.

سومین کنگره ادبی عقیلة العرب به زبان ترکی در ارومیه برگزار شد.

‌به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، حجت الاسلام خدایاری مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در آیین سومین کنگره ادبی عقیلة العرب به  زبان ترکی آذربایجانی که در مصلی امام خمینی ارومیه برگزار شد افزود: ‌سومین کنگره ادبی عقیلة العرب به زبان ترکی با ارسال ٤٢٠ اثر از استان های آذربایجان غربی،‌ آدربایجان شرقی، اردبیل،‌ همدان، ‌البرز،  تهران، ‌گلستان، ‌قم و زنجان برگزار شد.

وی بااشاره به اینکه کنگره در دو محور بیان نقش حضرت زینب(س) ‌در واقعه عاشورا و محور مدافعان حرم برگزار شد خاطرنشان کرد: ‌حضرت زینب(س) یک رسانه در واقعه عاشورا بود که نقش زیادی در تثبیت قیام عاشورا داشت.

حجت الاسلام خدایاری بااشاره به اینکه در شعر اهل اهل بیت باید نیت داشت و بدون نیت شعر ننوشت، ا‌ظهارکرد: باید شعرا و همه مسئولان پاسدار راه و شیوه حضرت زینب(س) باشیم.

دبیر کنگره ادبی سراسری عقیلة العرب ادامه داد: ‌مدافعان حرم عملا اثبات کردند که ‌واقعا زینبی هستند و اگر مدافعان حرم نبودند ابعاد قضیه اینگونه گسترش نمی یافت.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی هم گفت: ‌شعر در مدح اهل بیت (ع) باید خالصانه سروده شود.

حجت الاسلام سیدمهدی قریشی‌ با تاکید براینکه اشعار اهل بیت باید خالصانه سروده شود، تصریح کرد: باید نقاط ضعف کنگره را برطرف شود تا سال آینده با تقویت نقاط قوت کنگره پربارتری داشته باشیم.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اینکه شعر نعمت الهی است، گفت: ‌باید قدر این نعمت الهی که خدا در قلب و روح شاعران اهل بیت گنجاندن است را دانست و از آن در جهت ثبت فضایل اهل بیت و گسترش دین استفاده کرد.

‌وی بااشاره به اینکه هرعملی که برای خدا باشد ارزشمند وماندگار خواهد بود ادامه داد: ‌شاعران اهل بیت در مسیر دین و دیانت هستند و آثار آنان جاویدان خواهد بود.

امام جمعه ارومیه با اشاره به سالروز ولادت حصرت زینب (س) و روز پرستار خاطر نشان کرد: پرستاران جامعه باید از فداکاری حضرت الگو گرفته و با اخلاص در کار از بیماران تیمار کنند.

 

منبع: ایسنا