مقاوم‌سازی بیش از 11 هزار واحد مسکن روستایی ارومیه طی 10 سال اخیر

مقاوم‌سازی بیش از 11 هزار واحد مسکن روستایی ارومیه طی 10 سال اخیر
مدیر بنیاد مسکن ارومیه گفت: 11 هزار و 187 واحد مسکن روستایی با هدف بهبود و بهسازی واحدهای روستایی طی بیش از 10 سال گذشته در روستاهای این شهرستان مقاوم‌سازی شده‌است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، رضا منافی افزود: همچنین عملیات مقاوم‌سازی ١١ هزار و ۶٧٨ واحد روستایی در این شهرستان جریان دارد تا در صورت بروز احتمالی حوادث غیرطبیعی، روستانشینان منطقه در امان باشند.  

وی ادامه داد: ۶۱۳ روستا با ۶۲ هزار و ۷۷ واحد مسکن روستایی در ارومیه وجود دارد که مقاوم‌سازی تمامی این واحدها جزو برنامه‌های مهم این نهاد است.

وی اضافه کرد: از نظر بنیاد مسکن هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین‌نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم نامیده می‌شود و نیازمند مقاوم‌سازی است.

وی تاکید کرد: روستائیانی که قصد ندارند از این تسهیلات استفاده کنند، می‌توانند جهت استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از نظر کارشناسان این اداره‌کل بهره‌مند شوند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.

منافی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله، مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی است، ابراز امیدواری کرد که روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در راستای تشویق روستاییان به مقاوم‌سازی، تسهیلات به ۴۰۰ میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی روستایی افزایش یافته‌است، اضافه کرد: پیش از این سقف تسهیلات پرداختی به مساکن روستایی ۲۵۰ میلیون ریال بود که این رقم ۱۵۰ میلیون ریال بیشتر شده‌است.

 

منبع: ایرنا