فرماندار ارومیه:

برخی‌ها از عواقب ابتلا به کرونا مطلع نیستند

برخی‌ها از عواقب ابتلا به کرونا مطلع نیستند
فرماندار ارومیه گفت: تاکنون در امر اطلاع‌رسانی کرونا تا حدودی غفلت شده‌است زیرا برخی از مردم از عواقب کار مطلع نیستند و به ظاهر واهمه‌ای از ابتلا به این ویروس ندارند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، علیرضا ملامحمدی‌زاده روز سه‌شنبه در دهمین شورای اطلاع‌رسانی آذربایجان‌غربی طی سال جاری، مشارکت بیش از پیش مردم را خواستار شد و گفت: فرهنگ‌سازی در بین مردم برای رعایت موارد بهداشتی باید از سوی رسانه‌ها و افراد صاحب نفوذ با جدیت بیشتر دنبال شود.

وی مصداقی از بی‌توجهی مردم نسبت به مسایل بهداشتی را ذکر و اضافه کرد: یکهزار و ۳۰۰ نانوایی در سطح شهرستان ارومیه وجود دارد که ۹۸ درصد از آنها دارای دستگاه پرداخت الکترونیکی است اما برخی‌ها همچنان برای خرید نان با پول نقد اصرار دارند. 

وی با اشاره به اینکه عده‌ای از افراد غیربومی در ارومیه به دنبال کرایه خانه در گوشه و کنار این شهرستان هستند، بیان کرد: مردم باید عواقب شیوع بی در و پیکر این ویروس را بدانند و خودشان از اجاره دادن خانه‌هایشان خودداری کنند. 

وی اضافه کرد: اگر مردم در روزهای باقی مانده تا پایان سال هیچ درآمدی هم کسب نکنند، ولی مجبور به تعطیلی اصناف هستیم و مسوولان نیز به فکر حمایت‌های مالی هستند اما اگر تجمع‌های مردمی ادامه یابد، ممکن است دوره شیوع بیماری به اندازه‌ای طولانی شود که بعد از عید هم به بستن مغازه‌هایشان مجبور شوند.

وی افزود: به شرکت‌های خدمات‌رسان ارومیه اعلام شده است که از صدور فیش‌های کاغذی خودداری کنند و حق قطع کردن امتیازها به دلیل بدهی را ندارند.  

وی اظهار داشت: آمار و ارقام مربوط به بیماری کرونا از طریق دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی اعلام می‌شود اما در بقیه موارد شورای اطلاع‌رسانی باید در خط مقدم باشد.

عواقب شیوع بیماری کرونا نگران‌کننده است

رییس کمیته اطلاع‌رسانی قرارگاه مدیریت بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نیز گفت: مردم باید از عواقب شیوع بیماری نگران باشند اما دچار استرس نشوند. 

علی احمد آقاپور به فعالیت آزمایشگاه کرونای استان اشاره کرد و افزود: نتایج آزمایش‌ها هر روز ساعت ۱۸ اعلام می‌شود و رییس دانشگاه علوم پزشکی در ساعت ۲۰ از طریق صدا و سیمای استان آمار مبتلایان به کرونا را اعلام می‌کند. 

وی بیان کرد: آزمایشگاه کرونای آذربایجان‌غربی در زمان حاضر ظرفیت روزانه ۵۰ نمونه را دارد اما به زودی ظرفیت آن به ۱۵۰ نمونه در روز افزایش خواهد یافت. 

وی اضافه کرد: ما در مورد آمار کرونا با مردم صادق هستیم و مردم نیز باید آمار موثق را از طریق رسانه‌های رسمی دنبال کنند تا بیهوده دچار استرس نشوند. 
تولید محتوا در زمان حاضر باید مبتنی بر تهدید باشد

شفیع بهرامیان، عضو شورای اطلاع‌رسانی آذربایجان‌غربی نیز گفت: اکنون در شرایط صعود و بلوغ بحران کرونا قرار داریم و سیاست‌گذاری رسانه‌های ارتباط جمعی باید مبتنی بر تهدید باشد تا مردم بی اعتنا نسبت به شیوع این بیماری از عواقب کار خود مطلع شوند. 

وی اضافه کرد: خیلی‌ها هنوز باور نکرده‌اند که چه خطر بزرگی در کمین آنان قرار دارد و این وظیفه رسانه‌هاست که این بخش از مردم را از وجود این خطر مطلع کنند.

وی همچنین مصاحبه با بهبودیافتگان و کادر درمانی مبتلا به این بیماری را پیشنهاد داد و گفت: مصاحبه با این افراد به مردم نشان خواهد داد که خطر کرونا جدی است.
دانشگاه علوم پزشکی به شبهه‌ها پاسخ دهد

یوسف پیربوداقی، رییس خانه مطبوعات آذربایجان‌غربی نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی به عنوان متولی امر اطلاع‌رسانی در خصوص کرونا باید به شبهه‌ها پاسخ دهد. 

وی با تاکید بر اینکه بیماری کرونا امروزه تبعات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی متعددی در سطح جامعه دارد، افزود: خبرهایی به گوش می‌رسد که برخی از افراد غیربومی به دنبال خرید مساکن مهر در گوشه و کنار شهر هستند.

متاسفانه برخی‌ها حال و هوای نوروز دارند

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان غربی نیز گفت: برخی از مردم متاسفانه حال و هوای عید نوروز را دارند و از خطر ناشی از شیوع ویروس کرونا یا بی‌اطلاع هستند یا اطلاعات کمی دارند.

سید هادی طباطبایی افزود: از سوی دیگر نیز رسانه‌ها باید با روانشناسان مصاحبه کنند و در زمینه جلوگیری از افسردگی مردم و  تبعات اجتماعی و فرهنگی ترس از کرونا دست به تولید محتوا بزنند.

وی بیان کرد: پس از فروکش کردن روند شیوع بیماری کرونا نباید مردم دچار وسواس یا افسردگی شوند؛ نگاه برخی از مردم به مبتلایان نیز صحیح نیست.     
جمع قابل توجهی از مردم بیماری زمینه‌ای دارند

دبیر شورای اطلاع‌رسانی آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به اینکه جمع قابل توجهی از مردم دچار بیماری زمینه‌ای هستند، گفت: ۴۸ درصد ملت ایران فشار خون دارند و با ابتلا به بیماری کرونا وضعیت جسمی آنان وخیم خواهد شد. 

حجت‌الاسلام ناصر خدایاری افزود: بیماری کرونا در سطح جامعه دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است و کمیته‌های تخصصی شورای اطلاع‌رسانی استان باید به صورت تخصصی در این زمینه‌ها فعال شود. 

وی با اشاره به اینکه مسوولیت کارگروه فضای مجازی استان نیز با اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، بیان کرد: پشتیبانی مالی می‌تواند بسیاری از چالش‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی را رفع کند.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نیز محتوای آموزشی و علمی خود را از طریق شورای اطلاع‌رسانی استان به دست اصحاب رسانه‌ برساند تا امر اطلاع‌رسانی کرونا در استان به صورت گسترده انجام گیرد.

 

منبع: ایرنا