سامانه خودارزیابی وضعیت روانشناختی در ارومیه راه‌اندازی شد

سامانه خودارزیابی وضعیت روانشناختی در ارومیه راه‌اندازی شد
سامانه خودارزیابی وضعیت روانشناختی با هدف غربالگری سیستماتیک افرادی که دچار پریشانی و فشارهای روانی ناشی از ترس ابتلا به کرونا شدند، در ارومیه راه‌اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی گفت: سامانه خودارزیابی وضعیت روانشناختی با هدف غربالگری سیستماتیک افرادی که دچار پریشانی و فشارهای روانی ناشی از ترس ابتلا به کرونا شدند، در این استان راه‌اندازی شد.

سعید فریور افزود: شیوع و همه‌گیر شدن بیماری کرونا بسیاری از اقشار مختلف مردم را با مشکلاتی از جمله افسردگی، نزاع، اختلالات خواب، وسواس، نگرانی، اضطراب و پرخاشگری روبرو کرده و موجب شدت یافتن مشکلات روانشناختی افراد شده است.

وی ادامه داد: جامعه هدف سامانه خودارزیابی روانشناختی، تمامی افراد جامعه را شامل شده و هر فرد می‌تواند با ورود به آن به نشانی corona.behzisti.ir به سووالات مرتبط با استرس، افسردگی و اضطراب که زمینه‌ساز برخی از مشکلات روانشناختی است، پاسخ دهد.

وی اضافه کرد: در ابتدا فرد پس از ورود به سامانه به ۲۱ سوال پاسخ خواهد داد و اگر از نمره مرزی بالاتر برود، متناسب با مشکلات یاد شده یعنی استرس، افسردگی و اضطراب، برای ارزیابی دقیق‌تر به هفت تا ۲۱ سوال دیگر نیز پاسخ می‌دهد و پس از آن نتیجه ارزیابی در اختیار فرد قرار خواهد گرفت.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی بیان کرد: فرد ارزیابی شده در صورتی که نمره شدید یا خیلی شدید بگیرد، توصیه‌های ویژه‌ای را در اختیار وی می‌گذارند که با ارایه کد ملی و شماره تماس، کد شناسه خدمت ویژه دریافت که بر اساس آن می‌تواند ضمن تماس با صدای مشاور به شماره ۱۴۸۰، از خدمات تخصصی‌تر و ارزیابی‌های دقیق تر به صورت رایگان بهره‌مند شود.

«فریور» با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر در سطح استان مشاوره تلفنی رایگان ارایه شده است، افزود: علاوه بر مشاوره در زمینه مدیریت استرس در مواجه با این بیماری، شیوه‌های مدیریت رفتار کودک در منزل و مهارت‌های خود مراقبتی در ایام قرنطینه ارایه شده و مردم در هر نقطه از روستا و شهر با تلفن همراه و ثابت می‌توانند از خدمات مشاوره و روانشناختی رایگان سامانه ۱۴۸۰ بهره‌مند شوند.

وی همچنین بهره‌گیری از ظرفیت و مشارکت اصحاب رسانه، پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و اصحاب خبری در شبکه‌های اجتماعی استانی و شهرستانی شد تا سامانه ارزیابی وضعیت روانشناختی را بیشتر معرفی کنند.

 

منبع: ایرنا