بهره برداری همزمان از 368 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی

بهره برداری همزمان از 368 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی
همزمان با سفر رییس جمهور به استان آذربایجان غربی، بهره برداری همزمان از 368 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی آذربایجان غربی د از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.

همزمان با سفر رییس جمهور و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به استان آذربایجان غربی، بهره برداری همزمان از ۳۶۸ پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی آذربایجان غربی د از طریق ویدئو کنفرانس آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، عبدالمهدی بخشنده معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در آیین افتتاح این طرحها که به صورت ویدئو کنفرانس توسط دکتر روحانی انجام شد با اشاره به جزئیات طرحهای افتتاحی اظهار کرد: تعداد 368 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی در زیر بخش های آب و خاک، منابع طبیعی وآبخیزداری گلخانه، دام و طیور، شیلات، صنایع تبدیلی تکمیلی، با اعتباری بالغ بر ۲۰۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات منابع عمومی، تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و با اشتغال زایی برای ۴۰۸۸ نفر امروز با دستور رییس جمهور به طور همزمان به بهره برداری می رسد.

وی افزود: از مجموع این طرحها تعداد 329 پروژه مدیریت مصرف بهینه آب شامل ؛ سامانه های نوین آبیاری تحت فشار در سطح 6378 هکتار و پوشش بتنی کانال های آب ، استخرهای ذخیره آب کشاورزی، بازسازی انهار و قنوات جمعاً با صرف اعتباری بالغ بر 157میلیارد تومان عملیاتی شده است .

وی اضافه کرد: در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید ازسال 93 تاکنون مبلغ 443 میلیارد تومان از محل اعتبارات ستاد احیا و اعتبارات ملی وزارت جهاد کشاورزی ، در جهت اجرای سیستم های نوین آبیاری، شبکه های آبیاری و زهکشی، طرحهای آبخیزداری و بیابان زدایی، زراعت، باغبانی، آموزش و ترویج و تهیه نقشه کاداستر هزینه شده است.

بخشنده گفت : با اجرای طرحهای فوق الذکر تاکنون معادل 152 میلیون مترمکعب بصورت سالانه درمصرف آب بخش کشاورزی صرفه جوئی شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: از طرح های شاخص و اثرگذاری که در دولت تدبیر و امید با مساعدت مقام معظم رهبری در استان های غربی کشور از محل صندوق توسعه ملی تأمین اعتبار شد؛ طرح احداث شبکه های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است.
 
بخشنده افزود: آذربایجان غربی با سطحی معادل 61 هزارو570 هکتار یکی از استان های پیشرو در اجرای این طرح می باشد که اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان برای اجرای این طرح تا پایان سال 97 تصویب شده و مبلغ 1260 میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص و هزینه شده است.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون عملیات اجرایی 56 هزار هکتار از این سطوح به اتمام رسیده و درصورت تامین آب توسط وزارت نیرو قابل بهره برداری خواهد بود. 

بخشنده با بیان اینکه از کل مساحت طرح در حدود 6 هزارو 259 هکتار در حال بهره برداری است ، تصریح کرد: درسطح 5 هزارو570 هکتار باقیمانده نیز عملیات اجرایی با پیشرفت فیزیکی 95 درصد دردست اجراست.

وی اضافه کرد: در کل اراضی مورد نظر ساماندهی ، ایجاد و استقرار تشکل های مناسب نظام بهره‌برداری به تعداد 24 مورد انجام شده است.

وی تاکید کرد: شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد سیلوه نیز با هزار میلیارد ریال اعتبار انجام شده است که با بهره برداری از آن در سفر هیئت دولت به استان آذربایجان غربی 4 هزار هکتار از اراضی پیرانشهر تحت پوشش این شبکه آبیاری قرار می گیرد.

بخشنده خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح 33 هزارو400 هکتار به سطح اراضی آبی اضافه شده و 28 هزار و 170 هکتار از اراضی آبی نیز بهبود می یابد که این امر موجب افزایش راندمان تولید درحدود 730 هزارتن و اشتغال زایی برای حدود 70 هزار نفر مستقیم و غیرمستقیم در استان می شود.

وی یادآور شد: ضمناً از بدو انقلاب اسلامی تا پایان سال 91 سطحی معادل 42 هزار هکتار آبیاری تحت فشار در استان اجرا شده بود که از سال 1392 تاکنون 84 هزار هکتار (معادل 200 درصد بیش از دو برابر) در این دولت عملیاتی شده است. 

وی در ادامه به جزئیات ۳۶۸ طرح اماده بهره برداری اشاره کرد و گفت: هفت پروژه صنایع تبدیلی و تکمیلی شامل سه واحد سردخانه و بسته بندی میوه با ظرفیت 6300 تن در شهرستانهای ارومیه، نقده و میاندوآب و چهار واحد بسته بندی وتولید مواد غذایی جمعا با اعتبار 20 میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار می گیردکه از این طریق برای ۵۳ نفر اشتغالزایی می شود.

بخشنده بیان کرد: از مجموع 368 پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی آماده بهره برداری ، 11 پروژه در زیر بخش بهبود تولیدات دامی ، طیور وآبزیان شامل واحدهای مرغداری ،جوجه کشی ، گوساله پرواری ، بره پرواری ،دام کوچک وآبزی پروری در سراسر استان افتتاح می شود.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرحها سرمایه گذاری بالغ بر 15 میلیارد تومان انجام شده و برای 36 نفرنیز به صورت مستقیم اشتغالزایی می شود.

بخشنده تاکید کرد: ۱۴ پروژه نیز در زیر بخش بهبود تولیدات گیاهی آماده بهره برداری شده است که شامل ۲ طرح کشت نشائی گلدان کاغذی چغندر قند و ریشه لخت و تولید نشای سبزی و صیفی، 8 مورد انواع گلخانه ایروپونیک، هیدروپونیک ، خاکی، سبزی و صیفی و یک مورد پرورش قارچ خوراکی، یک مورد مزرعه کشت زعفران ، یک مورد باغ گل محمدی و یک مورد تولید جوانه غلات و حبوبات است .

وی بیان کرد: برای اجرای این طرحها اعتباری بالغ بر 87 میلیارد تومان هزینه شده است و برای 87 نفر نیز فرصت تثبیت و زمینه اشتغال مستقیم فراهم شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ۷ طرح نیز در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری بدستور رییس جمهوری به بهره برداری می رسد که این طرح ها شامل ؛ یک طرح بادشکن غیرزنده و 6 ایستگاه سنجش و پایش گرد و غبار حاشیه دریاچه ارومیه است. برای اجرای این طرحها اعتباری در حدود 4 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه شده است.

وی گفت : پروژه ای که هم اکنون خدمت رییس جمهوری گزارش می شود، اجرای سیستم های نوین آبیاری و شبکه فرعی آبیاری دشت نازک 1 به مساحت 2330 هکتار است.

بخشنده افزود: عملیات اجرایی این طرح با اعتبار 58 میلیاردتومان به اتمام رسیده و در حال حاضر 22 هکتار از این اراضی توسط سازمان آب منطقه ای ، تامین آب شده و در روستای کامل آباد که به روش کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک آماده افتتاح است.

۹۰۰ هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در سطح کشور در دولت تدبیر و امید اجرا شده است

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۹۰۰ هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در سطح کشور در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

علیمراد اکبری در مراسم افتتاح همزمان ۳۶۸ پروژه عمرانی، اقتصادی و تولیدی بخش کشاورزی آذربایجان غربی به فرمان رییس جمهور در آذربایجان غربی اظهار کرد: بیش از ۹۰۰ هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در سطح کشور در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید اجرا شده است که در طول تاریخ کشور در حوزه مدیریت منابع آبی و خاکی به این اندازه سرمایه گذاری نشده است.

اکبری افزود: پروژه ۲۲۷ هزار هکتاری طرح احداث شبکه های آبیاری و زهکشی در ۱۰ استان کشور اعم از آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل، ایلام ، کردستان، کرمانشاه، گلستان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی در دست اجراست که بیش از ۹۵ درصد تجهیزات و امکانات این پروژه ها توسط تولید کنندگان داخلی تامین شده است.

اکبری ادامه داد: بیش از ۲۰ هزار ماشین آلات سنگین و ۷ هزار نیروی انسانی در اجرای این پروژه ها به کارگیری شده است و اجرای این طرحها با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد در دست اجراست.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت : بزرگترین پروژه از این طرح در استان آذربایجان غربی در سطح ۶۱ هزار و ۵۷۰ هکتار دردست اجراست که نشان دهنده توجه دولت تدبیر و امید به منابع پایه تولید است.

اکبری ادامه داد: برای اجرای پروژه شبکه های زهکشی غرب و شمال غرب کشور ۵ هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزایش تولید محصولاتی مانند گندم، شکر و دانه های روغنی را مرهون افزایش بهره وری آب دانست و در عین حال سهم آب در بهره وری را ۳۴ درصد عنوان کرد.

 

منبع: ایسنا