تداوم مرمت قلعه بدلبو ارومیه

تداوم مرمت قلعه بدلبو ارومیه
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه بدلبو که یکی از قلاع تاریخی ارومیه است خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه بدلبو که یکی از قلاع تاریخی ارومیه است خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، جلیل جباری گفت: یکی از اولویت های  مرمتی این اداره کل در سال 98 مرمت قلعه بدلبوی ارومیه واقع در روستائی به همین نام است که کار مرمت آن از حدود یک ماه پیش شروع شده است.

وی در خصوص جزئیات این پروژه گفت : طی بازدیدی که حدود یکسال پیش از این بنای تاریخی بعمل آمد و با توجه به اهمیت این بنا و همچنین زیباییهای خاص معماری که در آن مشهود بود، این اداره کل تمایل خود را برای مرمت و بازسازی آن به اطلاع مالک حقیقی بنا رساند.

جباری افزود: با پیگیری های بعمل آمده و حسب ضرورتهای موجود ، مرمت قسمتهای اصلی و خارجی بنا که بیشتر در معرض آسیب قرار گرفته از سوی این اداره کل در اولویت قرار گرفت و پس از تهیه طرح کارشناسی ، کارگاه مرمتی آن از حدود یکماه پیش شروع بکار کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اضافه کرد: در مجموع حدود 1000میلیون ریال برای مرمت این قلعه اختصاص یافته است که برای خرید مصالح ، اجرای عملیات حفاظتی در نمای اصلی بنا ، ساماندهی و مرمت بخشی از دیوار آجری محوطه و حفاظت اضطراری برج قلعه هزینه می شود.

قلعه تاریخی بدلبو ارومیه یکی از آثار تاریخی این شهرستان است و هدف از ایجاد آن حفاظت از شهر ارومیه و استقرار فوج افشار بود.

این قلعه‌ تاریخی در 14 کیلومتری جاده سرو و در محال نازلو ‌چای واقع و به احتمال زیاد قلعه به خاطر جلوگیری از مزاحمت اشرار در دوره حکمرانی شجاع الدوله برادر اقبال الدوله حاکم ارومیه ومصادف با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است.

این قلعه از بخش های مختلفی شامل ساختمان های پیرامون، عمارت اصلی، برج و بارو تشکیل شده و مصالح بکاربرده شده درآن نیز بیشتر از ملات چینه گلی، خشت، آجر و سنگ است.

قلعه تاریخی بدلبو به مرور زمان به علت عدم استفاده و همچنین فرسایش طبیعی و دخل و تصرفات انسانی، دچار آسیب شده و بخش هایی از آن از بین رفته است.

این مجموعه تاریخی دارای وسعتی بیش از 16 هزار مترمربع بوده و چشم انداز و محیط پیرامون آن دارای جاذبه های بصری زیبایی از باغات انگور و سیب است و از هوایی سالم و پاک برخوردار می باشد.