بارش ها در آذربایجان غربی از مرز نیم متر گذشت

بارش نزولات آسمانی در استان از اول سال آبی جاری تا صبح امروز از مرز 500 میلی متر گذشت که رکوردی کم نظیر در دهه های اخیر به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: بارش نزولات آسمانی در استان از اول سال آبی جاری / اول مهر ۱۳۹۷/ تا صبح امروز از مرز ۵۰۰ میلی متر گذشت که رکوردی کم نظیر در دهه های اخیر به شمار می رود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، کیومرث دانشجو روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بارش طی این مدت در آذربایجان غربی به ۵۰۱ میلی متر رسیده است در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۴۱۷ میلی متر بود.

وی با اشاره به رشد ۲۰ درصدی بارش طی سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیان کرد: این رشد در مقایسه با متوسط دراز مدت حدود ۵۰ درصد بود.

وی از وجود سه حوضه آبریز دریاچه ارومیه و رودخانه های زاب و ارس در آذربایجان غربی خبر داد و اضافه کرد: به طور متوسط در هر کدام از این حوضه ها به ترتیب ۵۱۴، یکهزار و ۹۳ و ۳۰۵ میلی متر بارش در سال آبی جاری گزارش شده که میزان بارش در ۲ حوضه دریاچه ارومیه و زاب به ترتیب ۲۷ و ۳۹ درصد افزایش و در حوضه ارس ۱۲ درصد کاهش را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: بارش های امسال نسبت به متوسط درازمدت نیز رشد داشته که این افزایش در حوضه آبریز ارس ۳۵ درصد، دریاچه ارومیه ۴۹ درصد و رودخانه زاب حدود ۷۱ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به کاهش شدید بارش های خردادماهی در استان گفت: در ۱۹ روز گذشته از این ماه، تنها شاهد بارش پنج میلی متری در استان بوده ایم در حالی که این رقم در مدت مشابه خرداد سال گذشته حدود ۳۵ میلی متر بود.

 

منبع: ایرنا