روزانه 800 کیلو پسماند خشک در ارومیه جمع‌آوری می‌شود

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: هم‌اکنون روزانه 800 کیلو پسماند خشک در ارومیه جمع‌آوری می‌شود که با هوشمندسازی آن می‌توان حجم پسماند خشک دریافتی را بالا برد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، احد یوسفی در خصوص هوشمندسازی تفکیک زباله در ارومیه اظهار کرد: سازمان با همکاری شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی در تلاش است اپلیکشن هوشمند تفکیک زباله از مبدا را راه‌اندازی کند.

وی افزود: در حال حاضر تفکیک زباله در شهر ارومیه بدون هوشمندسازی و با حضور فیزیکی ماموران تفکیک در منازل شهروندان انجام می‌گیرد و اکنون دو هزار خانوار در  ارومیه تحت پوشش این موضوع هستند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: با راه‌اندازی اپلیکشن، سرعت فرهنگ‌سازی تفکیک زباله از مبدا نیز در شهر ارومیه بالا خواهد رفت و اکنون روزانه 800 کیلو پسماند خشک در ارومیه جمع آوری می‌شود که با هوشمندسازی آن می‌توان حجم پسماند خشک دریافتی را بالا برد.

وی با اشاره به اینکه ماهیانه 6 میلیارد تومان برای مدیریت پسماند شهر ارومیه هزینه می‌شود، تصریح کرد: با این وجود اعتبارات دریافتی سازمان از محل عوارض نوسازی و پسماند یک ششم هزینه‌ها است.

یوسفی گفت: روزانه 880 پاکبان و 140 دستگاه خودرو برای حفظ پاکیزگی شهر تلاش می‌کنند و با وجود اینکه تنها منبع درآمد سازمان از محل عوارض نوسازی و پسماند است، تا به امروز سازمان از شهروندان 80 میلیارد تومان مطالبه دارد که عدم پرداخت آن سبب شده تا برای تامین هزینه‌ها از منابع زیرساختی، خدماتی و رفاهی شهر هزینه شود.

وی گفت: هزینه ماهیانه عوارض پسماند هر شهروند 25 هزار تومان است که متاسفانه این مبلغ وقتی تجمیع می‌شود و بزرگ به نظر می‌رسد در حالی که اگر شهروندان عوارض خود را به موقع بپردازند به عمران و آبادانی شهر کمک شایانی می‌شود.

 

منبع: فارس