اصناف ارومیه برای شروع به کار باید ثبت‌نام کنند

رییس شورای اطلاع‌رسانی آذربایجان‌غربی اعلام کرد که بر اساس ابلاغ ستاد ملی، شروع به کار اصناف مشروط به ثبت‌نام در سایت و اخذ تعهد التزام به اجرای ضوابط سلامت است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، علی مصطفوی افزود: اصناف در صورت تمایل می‌توانند با ثبت‌نام و اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا در طرح فاصله‌گذاری  هوشمند شروع به کار کنند.

وی از همراهی مردم در کاهش ترددهای غیرضروری قدردانی و بر استمرار اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی به عنوان مهم‌ترین راهکار کنترل همه‌گیری بیماری کویید - 19 تاکید کرد.

وی ادامه داد: در صورت تمایل اصناف، آغاز به کار مشاغل «غیر پرخطر» مشروط به اخذ تعهد برای اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور ذکر شده اما رعایت مواردی نیز ضروری است.

وی اظهار داشت: برای شروع فعالیت مشاغل کم‌خطر در طرح فاصله‌گذاری هوشمند، کلیه واحدهای صنفی از صبح امروز، ٢٢ فروردین می‌توانند در سامانه salamat.gov.ir به منظور  دریافت دستورالعمل سلامت محیط کار، شاغلان، مشتریان و تایید تعهدنامه به صورت الکترونیکی برای التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا ثبت‌نام نمایند.

وی بیان کرد: اصناف پس از  تایید تعهدنامه، التزام به رعایت دستورالعمل بهداشتی مقابله با کرونا  به صورت الکترونیکی، اخذ کد بهداشتی از طریق سامانه salamat.gov.ir و نصب  در واحد صنفی می‌توانند به فعالیت شروع کنند.  

رییس شورای اطلاع‌رسانی و معاون سیاسی اجتماعی و امنیتی استانداری آذربایجان‌غربی بیان کرد: دستورالعمل‌های سلامت محیط کار، شاغلان و مشتریان کلیه مشاغل و اصناف برای مقابله با کرونا در سامانه markazsalamat.behdasht.gov.ir در دسترس  عموم اصناف و مردم می‌باشد.

مصطفوی اضافه کرد: تدابیر لازم برای بازرسی و نظارت دستگاه‌های ذیربط و مردم بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا مصوب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توسط اصناف و مشاغل اتخاذ گردیده است که در اطلاعیه بعدی به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی همچنین یادآوری کرد که کلیه واحدهای تولید در بخش‌های مختلف صنف، صنعت، توزیعی و خدمات فنی که برای تامین مایحتاج عمومی و نیاز ضروری مردم از جمله مواد غذایی، خدمات فنی و تعمیر لوازم خانگی و منزل از بدو شروع بحران بیماری کرونا در حال خدمات‌رسانی به مردم بوده‌اند، کماکان در چارچوب دستورالعمل بهداشتی ابلاغی مجاز به فعالیت در این حوزه‌ها می‌باشند.

وی ادامه داد: فعالیت‌های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا به دلیل شرایط محیطی و تجمع جمعیت در آن واحدها فعالیت‌های پرخطر اعلام و  تعطیل شده‌اند، تا اعلام عادی شدن شرایط از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل اعلام می‌گردد.

وی اضافه کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعالیت‌های پرخطر برای شیوع کرونا در حوزه اصناف شامل آرایشگاه‌های مردانه و زنانه، رستوران‌ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم، مراکز بازی، تفریحی، گیم‌نت، قهوه‌خانه‌ها، چایخانه‌ها و تریا، اماکن اقامتی، هتل‌ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه‌های بدنسازی و ورزشی – سینماها - جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های هنری و فرهنگی  می‌باشد.