برگزاری جشن اوتیسم در ارومیه

در ایران هنوز آمار دقیق و کاملی از میزان شیوع اختلال اوتیسم وجود ندارد، اما بر اساس آمار جهانی، از ۴۸ نفر یک نفر در دنیا و در ایران نیز از ۱۵۰ نفر، یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلا هستند.

نماینده انجمن اوتیسم ایران در ارومیه گفت: در ایران هنوز آمار دقیق و کاملی از میزان شیوع اختلال اوتیسم وجود ندارد، اما بر اساس آمار جهانی، از ۴۸ نفر یک نفر در دنیا و در ایران نیز از ۱۵۰ نفر، یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلا هستند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، صبا صابونی در خصوص روز جهانی اوتیسم اظهار کرد: روز دوم آوریل به نام روز اوتیسم نام‌گذاری شده و به خاطر مصادف شدن با روز طبیعت یا همان سنت سیزده‌بدر در ایران، چند سالی است که جشن اوتیسم در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.

وی افزود: از این روز تا پایان ماه آوریل، تمامی افرادی که به نوعی درگیر فعالیت‌های مرتبط با این اختلال هستند، تلاش می‌کنند تا شهروندان و مردمان جامعه را نسبت به این اختلال آگاه‌تر کنند و امکان تبادل اطلاعات در این زمینه را افزایش دهند.

نماینده انجمن اوتیسم ایران در ارومیه بیان کرد: بسیاری از خانواده‌ها تاکنون اطلاع درستی از اختلال اوتیسم ندارند و این وضعیت در شهرستان‌ها وخیم‌تر است اما خوشبختانه با تبلیغاتی که توسط صدا سیما و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر انجام شده است شهروندان با انجمن آشنا شده و هم‌اکنون بالای ۲۵۰ نفر در ارومیه، عضو انجمن اوتیسم هستند.

وی تصریح کرد: متاسفانه هنوز برخی از خانواده‌ها این اختلال را با برچسب عقب‌ماندگی ذهنی دانسته و این موضوع را پنهان می‌کنند در نتیجه این خانواده‌ها تکلیف‌شان با این نوع کودکان که دچار اختلال اوتیسم هستند مشخص نیست، بنابراین در برخورد اجتماعی با اوتیسم مشکلات فراوانی ایجاد می‌شود.

صابونی خاطرنشان کرد: والدین در صورت مشاهده هرگونه رفتار غیر عادی، حرف نزدن و دیر حرف زدن و ضعیف بودن مهارت‌های اجتماعی کودک سریعا برای ارزیابی کودک خود نسبت به ابتلا به بیماری اوتیسم اقدام کنند.

وی به علائم بیماری اوتیسم اشاره کرد و گفت: مشکلات ارتباطی، اجتماعی، عدم توانایی جهت انجام امور و بازی‌های مخصوص سن خود، مشکلات گفتاری، گفتار ناقص و محدود، مشکلات گرامری در حرف زدن، رفتارهای تکراری و کلیشه‌ای، حرکات غیر عادی سر و بدن و بازی‌های یکنواخت، از جمله علایم ابتلا به اوتیسم است.

صابونی بیان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد علائم این اختلال در سه سال اول عمر بروز می‌کند و علت اصلی آن هنوز ناشناخته است کودک مبتلا در ارتباطات کلامی و مهارتی با مشکلاتی مواجه هستند و همچنین این بچه‌ها از گوشه چشم نگاه می‌کنند و یا چشمشان را تنگ کرده و به نور خیره می‌شوند.

وی عنوان کرد: تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و علل مختلفی مثل وراثت، برخی کمبودهای تغذیه‌ای و استرس در دوران بارداری یا سن والدین یا حتی برخی بیماری‌های دوران نوزادی بیان شده است.

صابونی درباره تعداد مبتلایان به اوتیسم در کشور نیز گفت: در ایران هنوز آمار دقیق و کاملی از میزان شیوع اختلال اوتیسم وجود ندارد، اما بر اساس آمار جهانی، از ۴۸ نفر یک نفر در دنیا و در ایران نیز از ۱۵۰ نفر، یک نفر به بیماری اوتیسم مبتلا هستند.

وی با اشاره به برگزاری جشن اوتیسم در ارومیه و اهداف آن بیان کرد: هدف از برگزاری این گونه جشن‌ها اطلاع رسانی و آگاهی مردم از اختلال اوتیسم بوده زیرا بسیاری از مردم اطلاعاتی از اختلال و علائم اوتیسم ندارند و جشن اوتیسم ۱۸ اردیبهشت سال جاری در سالن مخابرات ارومیه برگزار می‌شود.

 

منبع: فارس