مردمی بودن، ویژگی برجسته اشعار شهریار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی گفت: مردمی بودن ویژگی ممتاز و برجسته استاد شهریار بود و اشعارش بیانگر سادگی، آداب و رسوم گذشته است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، حجت‌الاسلام ناصر خدایاری روز شنبه در آیین بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب فارسی افزود: او با زبان شعر زندگی ساده و بی‌آلایش گذشتگان را به تصویر کشید و جامعه امروز را با گذشته متصل کرد.

وی اظهار داشت: شاهکار فاخر او «منظومه حیدربابا» زبیاترین جلوه از سادگی‌ها و فرهنگ مردم این سرزمین است و همین مجموعه ارزشمند شهریار را بر قلب‌ها حاکم کرد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه به شهریار موقعیت‌ها و پست‌های مختلفی پیشنهاد شد، هیچکدام را نپذیرفت و این بی‌تفاوتی شهریاربه پست‌های مختلف بیانگر جایگاه والای وادی ادبیات و شعر است.

حجت‌الاسلام خدایاری افزود: شهریار قلم خود را اسیر کسی نکرد و همین آزادانه شعر سرودن و قلم خود را اسیرکسی نکردن از دیگر دلایل ماندگاری و جاوادنگی اشعار اوست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی به ویژگی دیگر اشعار شهریار اشاره کرد و گفت: شهریار با شعر خود فرهنگ ملی و دینی و ارزش‌های ملی را به تصویر کشید و جاودانه کرد و می‌توان گفت اشعار شهریار تبلور فرهنگ ملی دینی ملت ایران است.

وی افزود: مردمی بودن اشعار شهریار باعث جاودانگی اشعار او شد و با گذشت زمان شعر شهریار صیقل یافت.

هادی طباطبایی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی نیز در این آیین گفت: شهریار دوره‌های تاریخی زیادی از جمله مشروطه، قاجار، پهلوی، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی را سپری کرد و همین امر باعث شد تا دیوان شهریار منبع عظیم تاریخی باشد؛ منبعی که سفارشی نیست بلکه برآمده از دل شخصیتی توانمند و برجسته است.

 «آب برین» استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های ارومیه نیز در این مراسم اظهار داشت: شعور و حسی که در شعر شهریار وجود داشت، رمز ماندگاری و جاودانگی اشعار اوست.

وی ادامه داد: شهریار به ۲ زبان ترکی و فارسی شعر سرود و کمتر کسی  می‌تواند به چنین مرتبه‌ای دست یابد.

وی با بیان اینکه تمامی دوستداران، علاقه‌مندان و منتقدان شهریار بر این مهم معتقدند و بر جایگاه ارزشمند او ایمان دارند، افزود: شهریار تمامی مرزها را در نوردید و صدای اشعارش به اقصی نقاط جهان رسید.

وی افزود: شهریار آنگونه که شایسته است باید شناسانده شود ولی متاسفانه برخی به عمد و بعضی ناآگاهانه این افتخار بزرگ را تخریب می‌کنند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: برخی شهریار را شاعر دولتی می‌نامند و شعرهای او را ندیده می‌گیرند در حالی‌ که شعرهایی که شهریار برای انقلاب و جنگ سروده بی‌شمار است.

آب‌برین افزود: شعر شهریار ریشه در سنت و فرهنگ مشرق زمین دارد و به همین دلیل در مشرق زمین بلند آوازه گشته است.

وی بر آموزش زبان ترکی به کودکان تاکید کرد و گفت: در کنار زبان ملی و ارزشمند زبان فارسی بگذاریم کودکانمان با ادبیات ترکی آشنا شوند و اجازه ندهیم این ادبیات خاموش شود.

در این مراسم از برخی شاعران بنام و برجسته استان از جمله علی محمدیان، حسین واحدی، بهرام اسدی، حکمتی‌فر، محمد میلانی و شعرای دیگر تجلیل شد.