استفاده از آب شرب سد نازلو در افق 1410 برای ارومیه ضروری است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: استفاده از آب شرب سد نازلو در افق 1410برای ارومیه ضروری است و باید از ظرفیت آن در راستای کمک به سد شهرچای استفاده کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، یاسر رهبردین افزود: جلوگیری از هرگونه تبعات اجتماعی کمبود آب در شهرستان ارومیه یک ضرورت است و باید از هر ظرفیتی در این خصوص بهره برد.

وی اضافه کرد: با توجه به ضرورت تامین کسری آب شرب اعلامی از سوی شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در افق 1410 شهرستان ارومیه، بازنگری در سد نازلو با هدف تامین آب شرب مطمئن و پایدار مردم منطقه لازم الاجراست.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به رشد حداقل 20 درصدی میزان مصرف آب شرب  شهر ارومیه در افق 1410 بیان کرد: درحال حاضر سد شهرچایی ارومیه به عنوان اصلی ترین منبع آب شرب شهرارومیه به میزان حدود 58 میلیون مترمکعب در سال تنها  60 درصد آب مورد نیاز را تامین می کند و مابقی از طریق چاه های آب است.

رهبردین گفت: با توجه به کسری آبخوان و منابع آب زیرزمینی، جلوگیری از افزایش تعداد چاههای غیرمجاز، جلوگیری از بروز پدیده فرونشست زمین و از همه مهمتر جلوگیری از بروز تنش های اجتماعی، در راستای برنامه پدافند غیرعامل و باتوجه  به  سرمایه گذاری اولیه انجام شده  برای سد نازلو احداث این سد می تواند مانع بروز بسیاری از مشکلات  در شهرستان ارومیه شود.

 

منبع: ایرنا