احتمال سرمازدگی محصولات باغی و زراعی درارومیه

باتوجه به تشدید بارندگی ها از روز دوشنبه احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها در ارومیه دور از انتظار نیست.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی از ورود سامانه بارشی به استان و احتمال بارش برف از روز دوشنبه به استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مهدی صابری با بیان اینکه با ورود سامانه بارشی به تدریج شاهد شروع بارش‌ها در استان خواهیم بود اظهار داشت: بارش‌ها در مناطق سردسیر شمال استان و ارتفاعات مرزی بارش‌ها به شکل برف پیش بینی می‌شود.

وی ادامه داد: با تشدید فعالیت سامانه بارشی تا ظهر امروز شنبه، بویژه در مناطقی از شمال و جنوب غرب استان، احتمال آبگرفتگی معابر و سیلاب دور از انتظار نیست و بارش‌ها در نقاط سردسیر و مرتفع به شکل برف خواهد بود

صابری خاطرنشان کرد: با تقویت سامانه بارشی از روز دوشنبه هفته آینده علاوه بر تشدید بارش‌های رگباری، با ریزش هوای سرد عرض‌های شمالی شاهد افت محسوس در شمال غرب کشور خواهیم بود.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی افزود: از روز دوشنبه با ریزش هوای سرد و بارش برف و باران شاهد کاهش محسوس دما در سطح استان خواهیم بود که اوج کاهش دما برای دوشنبه شب و روز سه شنبه پیش‌بینی می‌شود و در اکثر نقاط استان دمای هوا به زیر صفر درجه خواهد رسید.

صابری از کاهش ۶ تا ۸ درجه‌ای دمای دمای هوای استان خبر داد و گفت: با توجه به تشدید بارندگی‌ها (در نقاط سردسیر و مرتفع بارش برف) از روز دوشنبه، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها وجود دارد.

وی اضافه کرد: همچنین به سبب کولاک برف و لغزندگی، اخلال در ترددهای جاده‌ای استان پیش بینی می‌شود، از اواخر وقت روز دوشنبه با ریزش هوای سرد عرضهای شمالی و افت محسوس دما بین ۶ تا ۸ درجه سلسیوس، احتمال سرمازدگی محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست که توصیه می‌شود، اقدامات پیشگیرانه جهت کاهش خسارات احتمالی ناشی از سرمای دیررس بهاره در بخش کشاورزی بعمل آید.

وی اعلام کرد: مجموع بارندگی در شهرها و ایستگاههای هواشناسی استان در ۲۴ ساعت گذشته ارومیه ۱.۶، خوی ۲۳، چایپاره ۲۲.۲، شوط ۱۷.۷، پلدشت ۱۷.۶، ماکو ۱۳.۴، چالدران ۱۳، سردشت ۱۰، پیرانشهر ۷.۳، سلماس ۶.۲، تکاب ۵.۳، بوکان ۴.۱، مهاباد ۳.۲، شاهین دژ ۲.۲، میاندوآب ۰.۸، انزل ۰.۸، نقده ۰.۴، پل میانگذر ۰.۳ میلیمتر گزارش شده است.

رئیس اداره پیش بینی هواشناسی آذربایجان غربی گفت: بر این اساس پیش بینی وضعیت جوی استان شنبه: نیمه ابری گاهی افزایش ابر و وزش باد در برخی نقاط همراه با رگبار و رعد و برق، یکشنبه: قسمتی ابری از بعد از ظهر افزایش ابر و وزش باد همراه با رگبار و رعد و برق و دوشنبه: نیمه ابری تا ابری همراه با رگبار شدید باران و رعد و برق، از اواخر وقت کاهش محسوس دما مواجه خواهیم بود.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی نیز از کاهش 8 درجه ای دما در استان خبرداد.

اشتاد با اشاره به وضعیت هوای استان افزود: باتوجه به تشدید بارندگی ها از روز دوشنبه احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها در استان دور از انتظار نیست.

وی با بیان اینکه بارندگی ها در ارتفاعات به شکل برف خواهد بود ادامه داد: همچنین به سبب کولاک و برف و لغزندگی شاهد اختلال در تردد جاده های مواصلاتی استان خواهیم بود.

اشتاد تاکید کرد: از اواخر وقت روز دوشنبه با نفوذ توده هوای سرد شاهد افت محسوس دما بین 6 تا 8 درجه سیلسیوس در استان خواهیم بود و احتمال سرمازدگی محصولات باغی و زراعی وجود دارد.

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی با بیان اینکه طی 24 ساعت گذشته ماکو چالدران و ارومیه با کمینه دمای صفر درجه ی سیلسیوس و میاندوآب با بیشینه دمای 16 درجه بالای صفر به ترتیب سردترین و گرمترین شهرستان های استان بودند تصریح کرد: خوی با 23 میلی متر بارش بیشترین میزان بارندگی را بین سایر شهرستانها طی 24 ساعت گذشته داشته است.