70 درصد دریاچه ارومیه را آب فرا گرفته است

در حال حاضر 60 تا 70 درصد آب در داخل محدوده دریاچه ارومیه وجود دارد اما حجم آبی آن نسبت به وسعت آن پایین است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر 60 تا 70 درصد آب در داخل محدوده دریاچه ارومیه وجود دارد اما حجم آبی آن نسبت به وسعت آن پایین است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، فرهاد سرخوش با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز تراز دریاچه ارومیه 1271.35 بوده که نسبت به مشابه سال گذشته 62 سانتی‌متر افزایش تراز داشته است.

وی وسعت دریاچه ارومیه را دو هزار و 862 کیلومتر مربع عنوان کرد و گفت: دریاچه ارومیه نسبت به فروردین سال گذشته در همین موقع، 597 کیلومتر بزرگتر شده است.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی افزود: هم‌اکنون حجم آب دریاچه ارومیه سه میلیارد و 580 میلیون مترمکعب بوده و افزایش یک میلیارد و 610 میلیون مترمکعبی حجم آبی را نسبت به مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 60 تا 70 درصد آب در داخل محدوده دریاچه ارومیه وجود دارد اما حجم آبی آن نسبت به وسعت آن پایین است.

سرخوش در ادامه با اشاره به بازدید روز جمعه استاندار آذربایجان‌غربی از دریاچه ارومیه اظهار کرد: این بازدید به همراه مسوولان ذی‌ربط احیای دریاچه ارومیه برگزار شد و براساس گزارش شرکت آب منطقه‌ای استان، از سال 94 تا سال گذشته مبلغ 260 میلیارد تومان برای آماده‌سازی زیرساخت‌های احیای دریاچه ارومیه مثل لایروبی رودخانه‌ها هزینه شده است.

وی بیان کرد: بنابراین سطح ترازی که هم‌اکنون از دریاچه ارومیه شاهد هستیم مدیون آماده‌سازی به موقع زیرساخت‌ها و هدایت سیلاب‌ها به سمت دریاچه هستیم چون اگر رقم 260 میلیارد تومان هزینه نمی‌شد، هم‌اینک دولت باید 100 برابر آن را به خسارات ناشی از سیلاب زرینه و سیمینه اختصاص می‌داد.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دریاچه ارومیه تثبیت شده و به سمت تراز اکولوژیک در حرکت است اظهار کرد: خوشبختانه دریاچه ارومیه از حالت بحرانی خود خارج شده و به سمت احیاء می‌رود.

وی در ادامه تصریح کرد: برای اینکه احیای دریاچه خود را نشان دهد، باید پروژه‌های مهم و بزرگ آبرسانی همچون تصفیه‌خانه‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه، انتقال آب از سد سیلوه و کانی‌سیب به دریاچه و قطره‌ای کردن پروژه‌های آبیاری سازمان جهاد کشاورزی استان انجام شود.

 

منبع: فارس