مشکل توزیع مرغ باید هر چه سریعتر مدیریت شود

استاندار آذربایجان غربی گفت: نبود سیستم جامع توزیع و نیز سوء استفاده برخی افراد از تفاوت قیمت مرغ در استان با استان های همجوار باعث شده تا مصرف کننده های واقعی دچار مشکل شوند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه نبود سیستم جامع توزیع و نیز سوء استفاده برخی افراد از تفاوت قیمت مرغ در استان با استان های همجوار و خروج غیرقانونی مرغ باعث شده تا مصرف کننده های واقعی دچار مشکل شوند گفت: این مسئله باید هر چه سریعتر مدیریت شود. کشتار روزانه مرغ بیش از نیاز استان است که به دلایل متعدد اما بازهم در صف ایستادن و دلالی برای برخی سودآور است و مانع می شوند تا مصرف کننده واقعی به نیاز خود دست یابد.

محمدمهدی شهریاری عصر امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار که در سالن شهید سلیمانی استانداری برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن نیمه شعبان ولادت منجی عالم بشریت و هفته سربازان گمنام، بر تشدید نظارت ها، برخورد با متخلفین و سودجویان، ممانعت از خروج مرغ تاکید کرد و گفت: تفاوت قیمت مرغ با استان های همجوار باعث شده تا عده ای با اجیر کردن نفراتی نسبت به خرید و سپس قاچاق آن به استان های دیگر برای فروش گرانتر اقدام نمایند.

وی افزود: البته این موضوع عامل اصلی نابسامانی در بازار مرغ نیست چرا که نبود سیستم جامع توزیع و نظارت های جدی نیز برای ایجاد وضعیت موجود موثر هستند.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه کشفیات متعددی از خروج مرغ از طریق خودروهای شخصی به استان های همجوار توسط پلیس انجام گرفته است ادامه داد: با وجود اینکه میزان نیاز روزانه استان در مرغ در حادترین شرایط ۲۲۰ تن است اما روزانه ۳۷۰ تن کشتار می شود که بیش از نیاز استان است. اما هنوز سازو کار مشخصی برای توزیع درست آن اندیشیده نشده است.

شهریاری در ادامه به بازار روغن نیز اشاره کرد و گفت: نیاز سالانه استان در روغن ۶۲ هزار تن است که از طریق شرکت های پخش توزیع می شود.

وی افزود: برای مدیریت بهتر بازار روغن باید سهمیه هر شهرستان جداگانه توزیع شود تا با حفظ کرامت خریدار به دست مصرف کننده واقعی برسد.

استاندار آذربایجان غربی همچین از کشف ۹۰ تن روغن خارج از چرخه قانونی مصرف در ۲ ماه انتهایی سال قبل خبر داد و گفت: روغن های کشف پس از طی مراحل قانونی در بازار مصرف توزیع شد.

شهریاری با اشاره به اینکه در خصوص نان نیز سیاست های قیمتی تابع تصمیم ملی است، از این خبر داد که برای حل بخشی از مشکل توزیع آرد باید برای مردم مضرات نان روغنی ها که بخش زیادی از آرد یارانه ای را به خود اختصاص می دهند تشریح شود و نان روغنی ها نیز به سمت فعالیت در صنف نان بربری حرکت کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تدابیر لازم برای بازار ماه رمضان اندیشیده شده است، خواستار روانسازی روند حمل و نقل صادرات سیب استان شد و افزود: با توجه به وجود ۲۵۰ هزار تن سیب در سردخانه های استان و علاقمندی بازارهای اوراسیا برای سیب استان نیاز است تا روند صادرات تسهیل گردد.