یکی از وظایف اصلی احزاب، آگاه سازی جامعه و توسعه عقلانیت سیاسی است

نشست ها و گفتگوها و بحث و تبادل نظر دبیران احزاب و تشکل ها باعث ایجاد آثار فاخر و ماندگار، رسیدن به درک و فهم مشترک در حوزه مسائل سیاسی کشور می شود و در نهایت بهره و سود آن نصیب مردم و جامعه می شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور در دومین جلسه دبیران احزاب و تشکل های سیاسی آذربایجان غربی که در محل استانداری برگزار شد، لزوم رسیدن به جامعه فعال و پویا در حوزه سیاسی را گفتگو، طرح دیدگاهها و شنیدن نظرات همدیگر دانست و گفت: این نشست ها و گفتگوها و بحث و تبادل نظر دبیران احزاب و تشکل ها باعث ایجاد آثار فاخر و ماندگار، رسیدن به درک و فهم مشترک در حوزه مسائل سیاسی کشور می شود و در نهایت بهره و سود آن نصیب مردم و جامعه می شود.

حمید ملانوری مدیر کل سیاسی وزارت کشور که در نشست با دبیران احزاب و تشکل های سیاسی آذربایجان غربی سخن می گفت، اظهار داشت: مهم نیست که در کدام جریان و جناح هستیم. آنچه مهم است و باید به آن توجه شود این است که همه فعال سیاسی هستیم و در یک کشور و نظام و زیر یک پرچم فعالیت سیاسی می کنیم و در جهت منافع مشترک که توسعه کشور و سربلندی نظام جمهوری اسلامی است فعالیت داریم.

وی ادامه داد: در بین گزینش ها، جریانات و فعالین سیاسی که دایه دار بهترین روش های مدیریتی و سیاسی برای توسعه در کشور هستند زمانی این ادعا ثابت می شود که بهترین نتیجه را در توسعه و پیشرفت کشور و خدمت به مردم انجام دهند و زمانی که نتیجه مثبت در بین مردم و توسعه کشور نباشد این هیچ برتری را در بین جناح ها و تشکل ها نشان نمی دهد.

مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور اظهار داشت: هدف اصلی انقلاب و فلسفه شکل گیری آن که امام راحل آن را ترسیم نموده و مردم آن را پشتیبانی می کردند، این بود که نظامی بر این کشور حاکم شود که زیر سایه آن نظام، حرمت و کرامت مردم حفظ شود، جایگاه انسان ها شناخته شده و در سایه نشاط سیاسی، نشاط اجتماعی، عقلانیت سیاسی و شایسته سالاری، فضای بهتری برای تحقق جامعه ای سالم و ارزش مدار مهیا شود.

ملانوری در ادامه به توفیقات نظام جمهوری اسلامی در ۴۰ سال گذشته اشاره کرد و افزود: امروز در حوزه کشاورزی، بهره برداری از معادن، توسعه صنایع، رشد مراکز، مجامع، واحدهای دانشگاهی، علمی و پژوهشی، نانوتکنولوژی ها، دانش هسته ای، صنعت موشکی، تسهیلات نظامی، قدرت نظامی در منطقه رشد چشمگیری داشتیم این افتخارات، پیشرفت ها و توسعه ها در سایه همین دولت ها، مجلس ها، نهادها، مردم، فعالان سیاسی، تشکل ها و جریان مستمر خدمت، کار تلاش و توسعه و مدیریت به وجود آمده است.

وی با بیان این که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار و یک عنصر تعیین کننده و تصمیم گیر در منطقه است، گفت: یکی از وظایف اصلی احزاب، روشنگری، آگاه سازی جامعه و توسعه عقلانیت سیاسی است تا جامعه به سمتی برود که بهترین ها انتخاب ها اتفاق بیفتد، مردم در سرنوشت خود مشارکت داشته باشند و مطالبه گری واقعی سیاسی در بین مردم ایجاد شود.

ملانوری ادامه داد: توسعه سیاسی و بحث تحزب و زمینه سازی برای فعالیت احزاب، از برنامه های مهم دولت و از مواردی است که ریاست محترم جمهور و وزیر محترم کشور بر آن تاکید دارند و در این راستا منشور گفتگوی سیاسی اسفند ۹۶ در ۹ بند ابلاغ شد که اولین بند آن تاسیس خانه های احزاب و خانه های سازمان های مردم نهاد در استان ها است که در این راستا در ۱۷ استان از جمله در آذربایجان غربی خانه احزاب راه اندازی شده است.

مدیرکل دفتر سیاسی وزارت کشور اضافه کرد: در حال حاضر ۱۱۵ حزب دارای پروانه هستند که با توجه به تطبیق خود با قانون نحوه فعالیت احزاب وگروه های سیاسی، می توانند فعالیت کنند و ۱۰ حزب دیگر نیز در فرایند تطبیق هستند.