کسب رتبه اول آذربایجان غربی در بهبود محیط کسب و کار

کسب رتبه اول آذربایجان غربی در بهبود محیط کسب و کار
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به روند رو به رشد اقدامات اتاق مشترک ایران و ترکیه گفت: فعال تر شدن این اتاق به شکوفایی اقتصادی استان از جمله رشد سرمایه گذاری و صادرات کمک شایانی می کند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدمهدی شهریاری امروز پنجشنبه در اولین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با قدردانی از همکاری بخش خصوصی و فعالین اقتصادی در خرید تجهیزات و اقلام بهداشتی برای مقابله با کرونا تصریح کرد: اتاق مشترک ایران و ترکیه بایست با توجه به موقعیت آذربایجان غربی نسبت به معرفی مزیت های سرمایه گذاری در استان از جمله مناطق ویژه اقتصادی و آزاد و نیز پیگیری توافقنامه های احداث شهرک های صنعتی و سرمایه گذاری مشترک اهتمام جدی داشته باشد.

وی افزود: نقش آذربایجان غربی در تحقق چشم اندازی حجم مراودات تجاری دو کشور ایران و ترکیه می تواند برجسته تر از شرایط امروزی باشد.

شهریاری تحکیم روابط با استان های همجوار در کشور ترکیه را از جمله رویکردهای آذربایجان غربی جهت تقویت مراودات اقتصادی و فرهنگی دانست.

مقام عالی استان به کسب رتبه نخست استان در شاخص بهبود محیط کسب و کار در سال گذشته نیز اشاره کرد و گفت: اتاق ایران به دو روش ثبتی و پیمایشی از فعالین اقتصادی در ۷۰ مولفه پرسش هایی را مطرح می سازد که آذربایجان غربی در زمستان سال گذشته رتبه دوم و در مجموع کل سال ۹۸، رتبه نخست کشور را کسب نمود.

وی بر ضرورت بررسی فاکتورهای نامساعد محیط کسب و کار استان جهت بهبود وضعیت تاکید کرد و افزود: در شاخص هایی که استان از وضعیت خوبی برخوردار نیست باید با بررسی لازم موانع موجود برطرف گردد.

شهریاری در ادامه به موضوع مشکلات صادرکنندگان هندوانه اشاره کرد و افزود: متاسفانه به دلیل قوانین وضع شده در کشور ترکیه برای صادرکنندگان هندوانه که عمدتا از آذربایجان غربی هستند مشکلات سختی در مسیر صادرات ایجاد شده که اتاق های بازرگانی و مسئولین ارشد کشوری از طریق همتایان ترکیه ای در حال بررسی و حل مشکل هستند.

در این جلسه بسته های حمایتی پیشنهادی برای دوران کرونا و پساکرونا، مسائل و مشکلات صادرات، بانکی و صنعت مرغداری مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.