فراخوان برای تعیین روز فرهنگی ارومیه جهت ثبت در تقویم رسمی کشور

فراخوان برای تعیین روز فرهنگی ارومیه جهت ثبت در تقویم رسمی کشور
رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: تعیین روز فرهنگی ارومیه برای ثبت در تقویم رسمی کشور به فراخوان گذاشته شد.

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ارومیه گفت: تعیین روز فرهنگی ارومیه برای ثبت در تقویم رسمی کشور به فراخوان گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، حسین بخشایشی بیان کرد:  با توجه به نامگذاری 31مرکز استان کشور به‌ عنوان نمادهای تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در تقویم رسمی کشور از طریق طرح در شورای فرهنگی کشور و نظر به اهمیت این اقدام در راستای تقویت هویت ملی کشور، شورای اسلامی شهر و مرکز مطالعات و پژوهشهای شورای اسلامی شهر ارومیه در همین راستا جلسه‌ای جهت دریافت نظرات صاحبنظران، اساتید و پژوهشگران برای تعیین روز فرهنگی ارومیه برگزار کرد.

وی ادامه داد: در این نشست  روز ولادت یا روزهای منتسب به مشاهیری همچون شیخ صفی‌الدین اورموی، حسام‌الدین چلبی اورموی، شیخ یزدانیار اورموی، محدث اورموی، پروفـسور جلال افشار، آیت‌الله عسگرآبادی، امیرتومان مطرح شد و مقرر شد علاوه بر گزینه‌های ذکر شده، نظرات عموم شهروندان نیز احصا و بررسی شود.

بخشایشی عنوان کرد:   همچنین نظرات متفاوتی از جمله پایان بلوا و ناامنی‌های طول تاریخ ارومیه که از آنان به عنوان تولد دوباره این شهر یادشده، سکونت کلبعلی خان و ایل افشار در ارومیه و همچنین فصول خاصی از سال که طبیعت این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از سوی حضار به عنوان گزینه مناسب برایِ روز فرهنگی ارومیه پیشنهاد شد.

وی با اشاره به نمونه‌های موجودِ روز فرهنگی، بیان کرد:  از آنجا که نام شیخ الرئیس ابوعلی سینا با همدان ارتباطی در هم تنیده دارند، زادروز وی “اول شهریور” روز همدان نامگذاری شده است و در سنندج روز ششم اردیبهشت سال 1046 هـ . ق در زمان شاه صفی، “سلیمان خان اردلان” مرکز حکومت را از قله های حسن آباد و پالنگان در جنوب سنندج، به شهر “سنه” منتقل کرد و همچنین  شیرازی‌ها نیمه بهار (15اردیبهشت) را به عنوان روز فرهنگی خود انتخاب کردند.

رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر ارومیه بیان کرد: در این راستا همه شهروندان و صاحبنظران می‌توانند گزینه‌های پیشـــنهادی خود را در قالب ذیل تهــیه و به مرکز پژوهش های شورای اسلامی ارسال نمایند.