هویت یک شهر حافظه آن شهر است

هویت یک شهر حافظه آن شهر است
معاون وزیر میراث فرهنگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: آینده تاریخی شهر ارومیه طی مطالعه‌ای مشخص شود تا پس از تایید متناسب با آن توسعه شهر را به پیش برد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، محمدحسن طالبیان امروز ۳ تیر ماه در جلسه کمیسیون ماده ۵ با محوریت بافت تاریخی شهر ارومیه، با بیان این که هویت یک شهر حافظه آن شهر است و مدیریت شهری باید حافظه شهر را احیا کند، گفت: باید به نوعی فرهنگ‌سازی کرد که مردم نسبت به نگهداری و حفاظت از بافت تاریخی متعهد باشند برای مثال در شهرهای یزد و کاشان با همت مدیریت شهری بافت تاریخی به گونه‌ای احیا شده که در حال حاضر ارزش ملک‌های واقع شده در این بافت‌ها چندین برابر شده‌اند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: در سطح استان چهار شهر ارومیه، ماکو، خوی و تکاب دارای بافت تاریخی هستند که این بافت تاریخی شهری در ارومیه ۳۰۶ هکتار، ماکو ۱۴۹، خوی ۱۰۴ و تکاب ۷۲ هکتار است.

آیدین رحمانی با اشاره به اینکه حفاظت از بافت تاریخی از مطالبات مهم مردم است، بیان کرد: بر اساس قانون مصوب شورای عالی معماری شهرسازی ضوابط بافت تاریخی شهر لازم‌الاجرا است. بیش از ۱۱ سال از تاریخ مصوب ضوابط بافت تاریخی شهرها گذشته اما در طول این سال‌ها اقدامی اجرایی نشده است.

وی با بیان این که رسالت و نگهداری بافت‌های تاریخی وظیفه همگانی است، افزود: امتداد خیابان سرداران در طرح تفصیلی ارومیه قرار دارد و اجازه ساخت در محدوده این خیابان به جهت قرار گرفتن در محدوده تاریخی داده نمی‌شود.