استاندار آذربایجان غربی:

ظرفیت های معدنی استان به درستی شناسایی و مورد بهره برداری قرار نمی گیرد

ظرفیت های معدنی استان به درستی شناسایی و مورد بهره برداری قرار نمی گیرد
استاندار آذربایجان غربی گفت: مشکلات قانونی، ورود افراد غیر متخصص و کاربلد و نبود نظارت باعث شده تا معدن نقش مهمی در اقتصاد استان نداشته باشد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه علیرغم بهره مندی استان از ظرفیت های مختلف معدنی اما این پتانسیل ها به دلایل مختلف به درستی شناسایی و مورد بهره برداری قرار نمی گیرد گفت: مشکلات قانونی، ورود افراد غیر متخصص و کاربلد و نبود نظارت باعث شده تا معدن نقش مهمی در اقتصاد استان نداشته باشد.

محمدمهدی شهریاری امروز در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور که در محل استانداری ترتیب یافت، یکی از راهکارهای شکوفایی معدنی و فعالسازی معادن راکد را فراهم سازی بستر برای ورود متخصصین این حوزه دانست و افزود: به دلیل ورود افراد غیرمرتبط و نیز نبود سرمایه و دانش لازم علاوه بر اینکه در برخی مناطق طبیعت تخریب شده، بهره وری لازم نیز به دست نیامده است.

وی ادامه داد: نظام مهندسی معدن به جهت بهره مندی از کارشناسان تحصیل کرده و متخصص می بایست بیش از این در شکوفایی معدنی نقش آفرین باشد.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از نبود یک رویه قاعده مند مبتنی بر قانون در شناسایی و بهره برداری از معادن تصریح کرد: با رویه های فعلی هیچ گاه بهره وری درست و اشتغال واقعی در حوزه معدنی تحقق نمی یابد.

شهریاری ظرفیت اشتغال معدنی در استان را بالا دانست و افزود: در حال حاضر ۵ هزار نفر در بخش معدنی استان فعالیت دارند که متاسفانه متناسب با ظرفیت های معدنی نیست.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور نیز در سخنانی با تاکید بر قابلیت های معدنی استان از این خبر داد که به جهت جایگاه جغرافیایی آذربایجان غربی مرکز توسعه مراودات بین المللی در حوزه معدن در این استان راه اندازی می شود.