استاندار آذربایجان غربی:

پیشنهاد اعمال محدودیت های گروه 2 به وزارت کشور ارسال شد

پیشنهاد اعمال محدودیت های گروه 2 به وزارت کشور ارسال شد
استاندار آذربایجان غربی گفت: صرف تعطیلی صنوف و کسب و کارها برای کنترل بیماری کرونا کافی نیست؛ مردم باید رعایت کنند و به مسافرت نروند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ارومیه، استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه پیشنهاد اعمال محدودیت های گروه ۲ به تصویب ستاد استانی رسیده و برای تایید نهایی به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا ارسال شده است گفت: صرف تعطیلی صنوف و کسب و کارها برای کنترل بیماری کرونا کافی نیست؛ مردم باید رعایت کنند و به مسافرت نروند.

محمدمهدی شهریاری عصر امروز در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد مقابله و مدیریت بیماری کرونا با اشاره به اینکه یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان به کرونا، افزایش تعداد نمونه گیری هاست افزود: برای اثربخش بودن این اقدام ارزنده که نقش موثری در بیمار یابی دارد نتایج سریع به اطلاع مراجعین برسد.

وی ادامه داد: افرادی که برای نمونه گیری به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه می کنند تا اعلام نتیجه باید تحت نظر باشند تا باعث شیوع بیماری در سطح جامعه نشوند.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از افرادی که علیرغم مثبت بودن نمونه کرونا ولی در سطح جامعه تردد دارند گفت: این افراد طبق قانون مجرم هستند و باید با آنان برخورد شود.

شهریاری گفت: نحوه نظارت بر اجرای محدودیت های ۳ و ۴ مورد انتقاد مردم و فعالین اجتماعی است و فرمانداران و نیروی انتظامی باید بیش از اینها بر اجرای محدودیتها نظارت داشته باشند.

وی ادامه داد: هدف از اجرای دورکاری در ادارات کاهش تردد و تجمعات است اما متاسفانه شاهدیم که برخی کارمندان فرصت را مناسب دیده و به مسافرت رفته و یا در سطح شهر تردد دارند، با ادامه این روند دورکاری را محدود خواهیم کرد.

رئیس ستاد مقابله و مدیریت بیماری کرونا در آذربایجان غربی تصریح کرد: وضعیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در استان بویژه در حمل و نقل و صنایع و صنوف کمتر از میانگین کشوری است.

شهریاری در ادامه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در بانک ها تاکید کرد.

تسریع در افتتاح بیمارستانهای تکاب و جامع زنان ارومیه و لزوم افزایش مراکز ۱۶ ساعته از دیگر موضوعاتی بود که شهریاری به آنها اشاره و تاکید کرد.

فرمانداران بر اجرای کامل محدودیت های گروه ۲ در شهرستان های ماکو، مهاباد و پیرانشهر نظارت جدی داشته باشند

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مصوبه ستاد استانی مقابله و مدیریت با بیماری کرونا در خصوص اعمال محدودیت های گروه ۲ در سه شهرستان ماکو، مهاباد و پیرانشهر گفت: فرمانداران موظف هستند با استفاده از تمام ظرفیت های موجود بر روند اجرای کامل محدودیت ها نظارت جدی داشته باشند.

علی مصطفوی افزود: این محدودیت‌ها در گروه مشاغل دو، سه و چهار از روز دوشنبه پنجم آبان ماه به مدت یک هفته اعمال می‌شود.

وی گروه شغلی دو را شامل مراکز خرید، پاساژها، مال‌های فروش غیرمواد غذایی، مراکز شماره گذاری اتومبیل، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، مراکز متبرکه و زیارتگاه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، مراکز تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مراکز فروش لوازم خانگی، قنادی و شیرینی فروشی ها، آب میوه و بستنی فروشی ها، آرایشگاههای مردانه، بازار فروش خودرو، فرش و موکت فروشی ها، خدمات چاپ دیجیتال، تزیینات داخلی ساختمان، کادویی فروشی ها، اسباب بازی فروشی ها، عمده فروشی و خرده فروشی پوشاک، پارچه فروشی ها، پرده سراها، مراکز فروش مبلمان، کیف و کفش، مراکز فروش لوازم التحریر، خیاطی و خرازی، آتلیه و عکاسی ها، مشاوران املاک، فروشگاههای لوازم آرایشی و بهداشتی و مراکز فروش و عرضه خشکبار و آجیل دانست.

رکورد بی سابقه ۳۰۴ نفر بستری جدید طی ۲۴ ساعت گذشته در استان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از بستری ۳۰۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان خبر داد.

جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در جلسه ستاد استانی مقابله و مدیریت بیماری کرونا گفت: مقابله با بیماری کرونا یک امر فرابخشی است و می‌بایست تمامی ارگان‌ها و مسئولین پای کار بیایند.

جواد آقازاده درباره مشکلات موجود افزود: یکی از مشکلات این است که درمانگاه‌های بخش خصوصی و مطب‌ها بیماران کرونایی را به مراکز بهداشت معرفی نمی‌کنند. مراکز بهداشت بیماران کرونایی را مراقبت و کنترل می‌کنند، اما این اقدام‌ها برای سایر بیماران معرفی نشده انجام نمی‌شود.

او درباره رکورد بی سابقه بستری‌های آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۴ نفر بستری جدید به بیماران بستری استان افزوده شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: تعداد بیماران بستری سندرم حاد تنفسی یک هزار و ۴۲۷ نفر است که از این تعداد ۲۶۹ نفر در بخش آی سی یو بستری بوده و ۷۴ نفر به دستگاه ونتیلاتور متصل هستند.

آقازاده درباره بیماران فوتی کووید ۱۹ افزود: تعداد ۲۳ نفر بیمار کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در استان فوت شدند و تعداد کل بیماران فوت شده با تست مثبت کووید ۱۹ تا تاریخ ۴ آبان به یک هزار و ۶۴۰ نفر رسید.

او درباره تعداد تست‌های انجام شده برای تشخیص کووید ۱۹ افزود: به طور متوسط یک هزار و ۵۰۰ تست در استان انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی درباره اعلام نگرانی در برخی شهرستان‌ها افزود: در برخی شهرستان از جمله بوکان، خوی و سلماس آمار مبتلایان افزایش یافته است. در شهرستان خوی طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۵ بیمار بستری شده است.